Ukraina wydała 42 mld hrywien na przygotowania do Euro 2012

PAP
opublikowano: 13-03-2012, 13:33

Prawie 42 miliardy hrywien (ok. 18 mld złotych) wydała Ukraina od 2008 do 2011 r. na przygotowania do organizowanego wraz z Polską turnieju UEFA EURO 2012 - napisała we wtorek kijowska gazeta "Dieło".

Dane te dziennik opublikował z powołaniem na UkrJewroInfraProjekt (UJIP), państwową agencję ds. przygotowań ME-2012.

"Rozdzielamy inwestycje związane z przygotowaniami do Euro 2012, ponieważ mamy infrastrukturę sportową, która dotyczy turnieju bezpośrednio, oraz to, co odnosi się do niego pośrednio. Ogólna suma, wydana na przygotowania stadionów i lotnisk wyniosła 20 mld hrywien (ok. 8 mld złotych)" - oświadczył wiceszef UJIP Wałerij Żałdak.

Na budowę i remonty dróg państwowych, którymi będą poruszać się goście turnieju na Ukrainę władze tego kraju wydały ponad 18 mld hrywien (ok. 7,6 mld złotych). Rachunki za przygotowanie dróg lokalnych wyniosły ponad 1,5 mld hrywien (ok. 6,4 mln złotych) - czytamy.

Pozostałe kwoty przeznaczono na budowę mostów, remonty i wyposażenie akademików, w których zostaną zakwaterowani kibice, oraz restaurację zabytków w miastach-gospodarzach ME-2012.

Ogólna suma, którą Ukraina wydzieliła na przygotowania Euro 2012 wynosi ponad 117 miliardów hrywien (około 50 mld złotych). Są to pieniądze, które płyną na turniej z budżetu państwa oraz środki prywatne.

Za pieniądze prywatne zbudowano m.in. stadion w Doniecku, który ufundował właściciel klubu piłkarskiego Szachtar Rinat Achmetow. Ze środków prywatnych i państwowych opłacono modernizację stadionu w Charkowie, na którym na co dzień występuje klub Metalist, finansowany przez miejscowego oligarchę Ołeksandra Jarosławskiego.

Modernizację Stadionu Olimpijskiego w Kijowie oraz zbudowany od podstaw stadion we Lwowie opłacono z pieniędzy państwa.

Ukraina organizuje piłkarskie ME wraz z Polską. Mecze na Ukrainie zostaną rozegrane w Kijowie, Lwowie, Doniecku i Charkowie. W fazie grupowej w stolicy odbędą się spotkania: Ukraina - Szwecja (11 czerwca), Szwecja - Anglia (15 czerwca) i Szwecja - Francja (19 czerwca), a ponadto 24 czerwca ćwierćfinał oraz finał 1 lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane