Ukraina zapłaciła pierwszą ratę za kupione przez Rosjan euroobligacje

PAP
opublikowano: 20-06-2014, 10:18

Kijów zapłacił ratę wynoszącą 73,3 miliony dolarów za dwuletnie euroobligacje Ukrainy kupione przez Rosję w grudniu 2013 roku - poinformowało w piątek ukraińskie ministerstwo finansów. Termin na spłatę pierwszej transzy mija 22 czerwca.

W grudniu 2013 roku Rosja kupiła dwuletnie euroobligacje Ukrainy za 3 mld dolarów. Oprocentowanie roczne tych papierów wartościowych to 5 proc.

Decyzja o zakupie ukraińskich euroobligacji była elementem szerszej pomocy, jakiej poprzednim ukraińskim władzom udzieliła Rosja. Poprzednie władze Ukrainy, które w listopadzie 2013 roku wstrzymały przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, zawarły w grudniu porozumienia z Rosją, przewidujące m.in. obniżkę cen rosyjskiego gazu do 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych.

Po zmianie władz w Kijowie Rosja powróciła do wysokich stawek za gaz, co jest przedmiotem obecnego sporu między rządami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane