Ukraina zezwoliła na eksport mięsa dla jednego polskiego zakładu

(Tadeusz Stasiuk)
22-12-2006, 17:18

Szef ukraińskiej służby weterynaryjnej zezwolił tymczasowo na eksport mięsa i przetworów dla jednego z polskich zakładów mięsnych.

Szef ukraińskiej służby weterynaryjnej Iwan Bisiuk przekazał w piątek stronie polskiej decyzję o tymczasowym zezwoleniu na eksport mięsa i przetworów mięsnych na Ukrainę dla jednego z polskich zakładów mięsnych - poinformowała dyrektor biura prasowego resortu rolnictwa Małgorzata Książyk.

Nie wiadomo jednak, który zakład otrzymał zgodę na eksport swoich towarów. Książyk odmówiła podania szczegółów.

Ukraina wprowadziła embargo na import mięsa z Polski w marcu tego roku podając jako powód tej decyzji przemyt mięsa. Na przełomie listopada i grudnia odbyła się kontrola kilku zakładów mięsa czerwonego i białego.

Według Inspekcji Weterynaryjnej kontrola wypadała dobrze. Ukraina nie miała uwag do standardów produkcji mięsa, zarzuciła jednak Polsce, że świadectwa weterynaryjne są nieodpowiednie.

Dotychczas trwające niemal dziewięć miesięcy polsko-ukraińskie rozmowy o zniesieniu zakazu nie przyniosły rozwiązania problemu. Kolejne deklarowane terminy podjęcia korzystnej dla Polski decyzji były wciąż odkładane.

Wcześniej jako termin, w którym pierwsze zakłady będą mogły wysyłać produkty mięsne, podawano 25 listopada br. Taka data wznowienia handlu mięsem została ustalona w Kijowie, na posiedzeniu polsko-ukraińskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej.

Jesienią ubiegłego roku zakaz przywozu mięsa i produktów roślinnych z Polski wprowadziła Rosja.

W czwartek minister gospodarki Piotr Woźniak poinformował PAP, że pojawiły się zastrzeżenia do jakości niektórych ukraińskich artykułów, m.in. ze względu na zawartość w nich nadmiaru antybiotyków i pestycydów.

Także biuro prasowe ministerstwa rolnictwa poinformowało w czwartek, że resort ma pewne zastrzeżenia co do niektórych produktów importowanych z Ukrainy. Chodzi o przestrzeganie standardów fitosanitarnych i weterynaryjnych. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP m.in. Inspekcja Weterynaryjna ma zastrzeżenia co do przestrzegania standardów w przetwórstwie ryb.

Wcześniej Informacyjna Agencja Radiowa poinformowała, że od stycznia Polska chce wprowadzić embargo na import niektórych ukraińskich towarów. Miała to być reakcja na przedłużający się zakaz eksportu polskiego mięsa na Ukrainę.  (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ukraina zezwoliła na eksport mięsa dla jednego polskiego zakładu