Ukraińców wciąż przybywa

BAM
opublikowano: 14-01-2019, 17:00

Obywatele Ukrainy otrzymali w zeszłym roku prawie 900 tys. polskich wiz. Od połowy roku mogli już przekraczać granicę bez tych dokumentów.

Jak podaje ukraińska agencja Ukrinform, w 2018 r. konsulaty RP na Ukrainie wydały obywatelom tego kraju łącznie 876,1 tys. wiz. To co prawda o ponad jedną piątą mniej niż rok wcześniej – wtedy liczba wydanych wiz sięgnęła prawie 1,12 mln, ale pamiętajmy, że od 11 czerwca Ukraińcy mogą wjeżdżać do państw Unii Europejskiej bez takich dokumentów. Jak wynika z przytaczanych przez Ukrinform danych naszego MSZ w 2018 r. najwięcej polskich wiz wydały polskie konsulaty we Lwowie oraz Łucku – odpowiednio prawie 278 tys. i około 179 tys. Ponad 145 tys. tego typu dokumentów Ukraińcy otrzymali w placówce konsularnej RP w Charkowie, a 130 tys. – w Winnicy. Najmniej dokumentów przypadło na konsulaty w Kijowie oraz w Odessie – odpowiednio nieco ponad 87 tys. i około 57 tys.

Od kilku lat Ukraińcy stanowią coraz liczniejszą grupę pracowników w polskim przemyśle, budownictwie i rolnictwie. Według niektórych szacunków ich liczba przekracza już 3 mln. Są całe branża przemysłowe, których funkcjonowanie bez pracowników zza Buga trudno już sobie wyobrazić. Należą do m.in. przemysł drzewny, meblarski, czy produkcja AGD. W każdej z około 25 dużych fabryk tego sektora zatrudnienie są Ukraińcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu