Ukraińcy zostawiają w Polsce miliardy

AR
opublikowano: 25-09-2017, 15:07
aktualizacja: 25-09-2017, 15:45

W II kwartale tego roku przeciętny obywatel Ukrainy wydał w Polsce ok. 773 zł, najwięcej ze wszystkich odwiedzających nas obcokrajowców – wynika z najnowszych danych GUS.

Cudzoziemcy, którzy w II kwartale 2017 r. przekraczali nasze lądowe granice, zostawili w Polsce 10,9 mld zł (czyli o 5,5% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 16,8 % w stosunku do poprzedniego kwartału). Największy udział w tych wydatkach miały osoby przekraczające granicę z Niemcami (47,6%), następnie z Ukrainą (20,3%), Czechami (11,5%), Słowacją (7,8%), Białorusią (6,4%), Litwą (4,8%) i Rosją (1,6%). Znacznie mniej wydają obcokrajowcy, którzy przylecieli do Polski samolotem lub przypłynęli statkiem. Ci, którzy przybyli do nas drogą lotniczą lub morską skonsumowali w sklepach, hotelach i restauracjach ok. 1,5 mld zł.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby

GUS szacuje, że Ukraińcy (a także, w niewielkim stopniu, inne osoby podróżujące z tego kierunku), którzy od kwietnia do czerwca przekroczyli naszą granicę, mogli wydać w Polsce 1,9 mld zł, Niemcy zaś - 4,6 mld zł. Choć to osoby zza Odry łącznie zostawiły najwięcej gotówki nad Wisłą, to najbardziej rozrzutni okazali się Ukraińcy. Średnie wydatki Ukraińca odwiedzającego Polskę w badanym okresie wyniosły 773 zł  (o 42 proc. więcej niż w I kw. 2017 r.), podczas gdy Niemca tylko 448 zł. 

– Te dane wyglądają szokująco zwłaszcza, jeżeli zestawi się je z przeciętną pensją na Ukrainie. Z danych State Statistics Service of Ukraine wynika, że w II kwartale tego roku średnie wynagrodzenie w tym kraju wynosiło ok. 7 tys. hrywien, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 960 zł. Można więc powiedzieć, że Ukraińcy przyjeżdżają i zostawiają u nas prawie całą pensję – uważa Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.

Co kupują u nas goście zza Buga? Nie korzystają z tych odwiedzin raczej hotelarze i restauratorzy. Głównie są to towary nieżywnościowe (83 proc. wydatków) takie jak materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu, sprzęt RTV i AGD oraz części i akcesoria do środków transportu  Na żywność i napoje bezalkoholowe cudzoziemcy przeznaczyli ok. 13%, a na pozostałe wydatki (usługi) ok. 4%.

Choć Ukraińcy sięgają coraz głębiej do kieszeni, to - jak zauważa GUS - znacząco spada mały ruch graniczny (MRG) na granicy polsko-ukraińskiej. W II kw. tego roku liczba odpraw w ramach tego ruchu (w obie strony) wyniosła 2 mln. Średnie wydatki poniesione w Polsce przez cudzoziemca przekraczającego granicę polsko-ukraińską w ramach MRG w II kwartale 2017 r. wyniosły 646 zł, podczas gdy w poprzednim kwartale – 630 zł, a przed rokiem – 590 zł. Ogółem wyniosły one jednak 661,2 mln zł (34,7% ogółu wydatków cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińską) i były niższe w porównaniu zarówno z poprzednim kwartałem (o 11,2%), jak i z analogicznym okresem poprzedniego roku (o 19,5%). MRG odpowiada jednak tylko za 40,7% odpraw na całej długości granicy z Ukrainą.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu