Ukraiński Farmak wygrał bitwę o Validol

JBR
27-04-2007, 00:00

Prawa do znaku popularnego leku uspokajającego należą się w Polsce firmie z Kijowa — orzekł warszawski sąd.

Prawa do znaku popularnego leku uspokajającego należą się w Polsce firmie z Kijowa — orzekł warszawski sąd.

O znak słowny i słowno-graficzny „Validol” walczyły dwie firmy z Kijowa: Darnica i Farmak. Oba znaki zarejestrowane są dla Farmaku. Darnica żądała ich unieważnienia. Jej zdaniem, rywal zastrzegł je w złej wierze. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jej skargę na odmowę unieważnienia praw Farmaku.

— Nie potwierdził się żaden z zarzutów — mówi sędzia Magdalena Bosakirska.

Lek uspokajający Validol produkują obie firmy: Darnica tabletki, Farmak — płyn. Do 1992 r. zezwolenie polskiego ministra zdrowia na wprowadzenie Validolu do obrotu miała jednak ukraińska centrala handlu Medeksport. W 1992 r. Farmak przerejestrował Validol w polskim rejestrze na siebie, a później uzyskał objęcie marek prawem ochronnym. Darnica zarzuciła mu działanie w złej wierze.

— Darnica wytwarzała tabletki z płynu Validol produkowanego przez Farmak. Płyn to nie surowiec, ale pełnowartościowy lek i Darnica tylko konfekcjonowała go — mówi Ludwika Przybyło, rzecznik patentowy Farmaku.

Sąd przyjął te wyjaśnienia.

— Farmak produkował lek od 1937 r. i trudno pozyskanie praw do marki uznać za naruszanie zasad współżycia społecznego — uznała sędzia.

Darnica może zaskarżyć wyrok do NSA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ukraiński Farmak wygrał bitwę o Validol