UL: 50 mld dolarów i zniesienie wiz za tarczę antyrakietową

opublikowano: 07-02-2007, 14:57

Unia Lewicy chce, by w zamian za tarczę antyrakietową, Polska domagała się od USA zniesienia wiz dla Polaków oraz wypłaty 50 mld. dolarów.

Unia Lewicy (UL) chce, by polski rząd, w zamian za zgodę na budowę amerykańskiej tarczy antyrakietowej na terenie Polski, domagał się od rządu USA natychmiastowego zniesienia wiz dla Polaków oraz wypłaty 50 mld. dolarów. Kwota ta, według UL, miałaby być wypłacana przez 10 lat w transzach po 5 mld dolarów.

Propozycję Unii Lewicy przedstawili na środowej konferencji prasowej szef partii Piotr Musiał oraz rzecznik - Szymon Niemiec.

"Do dnia dzisiejszego nie wypracowaliśmy stanowiska, które jednoznacznie mówiłoby +tak+ lub +nie+" - mówił Niemiec. W jego ocenie większość argumentów przemawia przeciwko budowie tarczy antyrakietowej.

"Podstawowym argumentem jest kwestia bezpieczeństwa narodowego. W momencie umiejscowienia na terenie Polski systemu antyrakietowego innego państwa, zwiększy się ryzyko ataku na nasz kraj, zmniejszy tym samym bezpieczeństwo narodowe" - podkreślił rzecznik UL.

Stany Zjednoczone chcą umieścić w Polsce i Czechach elementy tzw. tarczy antyrakietowej. Tarcza ma chronić USA i Europę przed ewentualnym atakiem rakietowym z rejonu Bliskiego Wschodu i Azji.

Jak podkreślił Musiał UL nie zajmuje się tylko krytykowaniem rządu. Jego partii podoba się kierunek strategii jeśli chodzi o polską energetykę, czyli - jak wyjaśnił - rozpatrywanie możliwości budowania w Polsce elektrownii atomowej nowej generacji.

"Zdajemy sobie sprawę z tych kłopotów, które czekają polską gospodarkę i konieczności zapewnienia niezależności od zewnętrznych źródeł energii" - powiedział.

Podczas konferencji szef młodzieżówki UL Marcin Kula Bukowski zaprezentował wyniki plebiscytu na Klerykała Roku 2006. Spośród 400 oddanych głosów, najwięcej, bo 33 proc. otrzymał wicepremier minister edukacji Roman Giertych.

Kolejne miejsca zajęli premier Jarosław Kaczyński (21 proc.) i eurodeputowany LPR Maciej Giertych (15 proc.). Działacze młodzieżówki dla zwycięzcy ufundowali sutannę oraz bilet na przejazd w jedną stronę do Watykanu.

(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane