Ułatwienia dla rolników dostosowujących gospodarstwa do standardów UE

Polska Agencja Prasowa SA
21-08-2006, 16:18

Rolnicy, którzy rozpoczęli inwestycję związaną z przechowywaniem nawozów będą mieli czas na jej zakończenie do końca 2007 roku, a nie jak dotychczas 12 miesięcy od dnia przyznania płatności z tego tytułu - poinformował PAP Tomasz Kawiński z biura prasowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Rolnicy, którzy rozpoczęli inwestycję związaną z przechowywaniem nawozów będą mieli czas na jej zakończenie do końca 2007 roku, a nie jak dotychczas 12 miesięcy od dnia przyznania płatności z tego tytułu - poinformował PAP Tomasz Kawiński z biura prasowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Takie ułatwienia wprowadza znowelizowane niedawno rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów UE, objętej Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Zmienione przepisy dopuszczają możliwość skorzystania z unijnego wsparcia na dostosowanie gospodarstwa do unijnych standardów w przypadku przejęcia go od innego rolnika (np. kupna). Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy gospodarstwo zostanie przejęte w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności przez poprzedniego posiadacza gospodarstwa do dnia wydania decyzji przez Agencję.

Jednak by otrzymać wsparcie, nowy właściciel gospodarstwa musi złożyć wniosek o przyznanie płatności, której dotyczył wniosek poprzednika. Musi także zobowiązać się do tego, iż zrealizuje inwestycję, którą chciał wykonać poprzedni właściciel. Podobnie jest w przypadku przejęcia gospodarstwa przez spadkobiercę z powodu śmierci rolnika.

Osoba przejmująca gospodarstwo bądź spadkobierca mają na złożenie wniosku 35 dni od momentu przeniesienia własności gospodarstwa rolnego bądź uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ułatwienia dla rolników dostosowujących gospodarstwa do standardów UE