ULC: linie lotnicze powinny podawać cały koszt przewozu

14-03-2007, 14:39

Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) chce drogą prawną skłonić przewoźników lotniczych do podawania w ofertach ostatecznej ceny biletów, wraz ze wszystkimi opłatami - poinformował ULC w komunikacie przesłanym PAP w środę.

Zdaniem ULC, w praktyce wszyscy przewoźnicy lotniczy poza podstawową opłatą za przewóz pobierają również od pasażerów szereg dopłat i podatków doliczanych do taryfy podstawowej, np. tzw. opłaty paliwowe oraz opłaty pobierane w zależności od formy zamówienia biletu (poprzez call center, internet lub w kasach u agenta danego przewoźnika).

Wysokość ceny, jaką podaje przewoźnik w swoich ofertach reklamowych, często znacznie różni się od ceny faktycznie pobieranej. Szczególnie dotyczy to umieszczania w materiałach reklamowych informacji o przewozach np. za 1 zł; do takiej oferty bywa dołączana jedynie informacja, iż cena ta nie zawiera tzw. opłat lotniskowych i podatków, które w konsekwencji znacznie podnoszą cenę biletu.

ULC chce skończyć z tymi praktykami i w tym celu zaproponował nowelizację odpowiedniego rozporządzenia ministra infrastruktury.

Zgodnie z propozycją ULC, w rozporządzeniu ma być dodany przepis zobowiązujący przewoźników do publikowania taryf za przewóz lotniczy oraz stawek za przewóz towarów, jako kwoty uwzględniającej wszystkie dodatkowe opłaty i podatki, które musi ponieść pasażer.

Brak takich informacji wprowadza klienta w błąd - uważa ULC. W efekcie za bilet, który w ofercie kosztuje 1 zł, trzeba zapłacić 150, a nawet 200 złotych. "Nie jest to uczciwa praktyka. Pasażerowie nie muszą bowiem znać wysokości wszystkich dopłat, mają natomiast prawo otrzymać rzetelną informację o łącznej cenie biletu lotniczego, który zamierzają kupić" - podkreśla cytowany w komunikacie prezes ULC Grzegorz Kruszyński.

W środę 14 marca ULC skierował projekt nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury do konsultacji społecznych. PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ULC: linie lotnicze powinny podawać cały koszt przewozu