ULC obniża opłaty za starty i lądowania samolotów

DI, PAP
opublikowano: 30-12-2013, 13:34

Od stycznia 2014 r. tzw. opłata terminalowa dla linii lotniczych będzie wynosić 699,80 zł i będzie jednakowa we wszystkich portach lotniczych - zdecydował prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Tegoroczna stawka za operacje lotnicze to 812,38 zł. Opłata terminalowa jest pobierana od linii lotniczych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej za obsługę samolotów podczas startów i lądowań na polskich lotniskach. Nowa stawka będzie obowiązywać do końca grudnia 2014 r.

Jak poinformował na stornie internetowej ULC, w październiku br. PAŻP zwróciła się do prezesa Urzędu o zatwierdzenie stawki opłaty terminalowej na rok 2014, która miałaby obowiązywać w 13 polskich portach lotniczych. "Po weryfikacji zgodności wniosku PAŻP z przepisami prawa, w zakresie opłat nawigacyjnych (...) prezes Urzędu zatwierdził stawkę jednostkową opłaty terminalowej na rok 2014, zgodnie z wnioskiem" - czytamy w komunikacie ULC.

Jednakowe opłaty będą pobierane na lotniskach: w Warszawie, Modlinie, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Bydgoszczy, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, we Wrocławiu, w Zielonej Górze i Lublinie.

Jednakowa stawka opłaty terminalowej we wszystkich portach obowiązuje od stycznia 2010 r. Wówczas ULC zgodził się na wprowadzenie jednej strefy płatniczej, zgodnie z propozycją PAŻP. Wcześniej obowiązywały dwie stawki: niższa dla warszawskiego lotniska oraz wyższa dla pozostałych portów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane