Ultimatum dla EuRoPol Gazu i Gaz-Systemu

Anna Bytniewska
opublikowano: 27-08-2010, 00:00

Jeśli do 11 września spółki nie dogadają się w sprawie kontroli nad gazociągiem, do akcji wkroczy URE.

Rozgrywka o przełamanie monopolu Gazpromu na polskim odcinku Jamału

Jeśli do 11 września spółki nie dogadają się w sprawie kontroli nad gazociągiem, do akcji wkroczy URE.

Los polsko-rosyjskiego porozumienia o zwiększeniu dostaw gazu do naszego kraju i wydłużeniu jego tranzytu znalazł się w rękach Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Regulator bada projekt umowy operatorskiej, jaką musi zawrzeć należący do państwa Gaz-System z EuRoPol Gazem, który eksploatuje polski odcinek gazociągu jamalskiego tłoczącego rosyjskie paliwo do Niemiec.

Negocjacje się przeciągają — firmy rozpoczęły je w marcu, a miały zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Mija piąty, a finału nie widać.

Twarda Bruksela

Tymczasem Komisja Europejska (KE) oczekuje, że operator Jamału będzie niezależny od rosyjskiego Gazpromu i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (warunki te spełnia Gaz-System). Dałoby to dostęp do rurociągu rywalom Gazpromu. Jeśli tak się nie stanie, porozumienie gazowe może zostać uznane za niezgodne z unijnymi przepisami i polskim prawem energetycznym.

Wicepremier Waldemar Pawlak, który we wtorek spotkał się z przedstawicielami KE, powiedział, że "powróciły obawy" związane ze stanowiskiem Brukseli wobec umowy polsko-rosyjskiej.

— Usłyszeliśmy w sposób nieformalny, że Komisja Europejska zechce przetestować odporność Rosji na różne europejskie rozwiązania — powiedział wicepremier PAP.

Pokreślił, że w przypadku porozumienia polsko-rosyjskiego KE "wykazuje wielką pryncypialność", choć zwolniła konkurencyjny gazociąg Nord Stream z zasady TPA (obowiązku udostępnienia stronom trzecim).

Spór o kontrolę

Spór idzie o to, kto ma decydować o przydziale mocy przesyłowych na gazociągu jamalskim, czyli kto faktycznie będzie kontrolował rurę: Gaz-System czy EuRoPol Gaz, w którym po 48 proc. akcji mają PGNiG i Gazprom. W kwietniu przedstawiciele PGNiG sceptycznie mówili o powierzeniu tej roli Gaz-Systemowi.

Gaz-System koncepcję kompromisu ma.

— Umowa operatorska ma zapewniać skuteczny dostęp do sieci wszystkim użytkownikom systemu gazowego, umożliwić wprowadzenie nowych usług, takich jak np. wirtualny rewers, oraz publikację informacji dotyczących gazociągu jamalskiego w celu wypełnienia obowiązków informacyjnych i zasad przejrzystości — informuje Małgorzata Polkowska, rzeczniczka Gaz-Systemu.

Czas goni

Rząd oczekuje, że do 11 września spółki podpiszą umowę operatorską.

— 29 lipca jej projekt został przekazany prezesowi URE do konsultacji w celu weryfikacji pod kątem zgodności z przepisami prawa krajowego i wspólnotowego. Konsultacje trwają. Umowa nie ma jeszcze ostatecznej formy, nie możemy informować o szczegółowych rozwiązaniach, ponieważ mogą jeszcze się zmienić — mówi Małgorzata Polkowska.

EuRoPol Gaz także nie chce powiedzieć, czy uzgodniono, kto będzie przydzielał moce przesyłowe.

— Nie ustaliliśmy konkretów, które nadawałyby się do publikacji. Będziemy dążyć do tego, żeby umowa operatorska była zgodna z prawem energetycznym. Do 11 września chcemy wystąpić z wnioskiem do URE o wyznaczenie Gaz-Systemu na operatora Jamału. Czy zmieścimy się w tym terminie, tego nie wiem — mówi Mirosław Dobrut, prezes EuRoPol Gazu.

Jeśli EuRoPol Gaz nie wystąpi z wnioskiem, w ciągu sześciu miesięcy URE może sam wyznaczyć operatora.

— Moment zakończenia konsultacji zależy tylko i wyłącznie od Gaz-Systemu i EuRoPol Gazu. Jeśli do 11 września do prezesa URE nie wpłynie umowa wraz z wnioskiem o wyznaczenie operatora systemu przesyłowego polskiej części Jamału, prezes URE zgodnie z prawem będzie zobowiązany wszcząć postępowanie z urzędu — informuje Aneta Pietrasieńska z URE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy