Umocnienie dolara i wiara w dobre dane makro pomagają Wall Street

opublikowano: 24-11-2003, 17:44

Amerykańskie giełdy wyraźnie rosną podczas pierwszej sesji tygodnia, w którym tylko dwukrotnie notowania odbędą się w pełnym wymiarze. Sygnałem do zakupów stało się umocnienie dolara, który w ubiegłym tygodniu spadł do najniższego poziomu w historii wobec euro.

W rozpoczynającym się tygodniu znów podane zostaną kolejne dane makro. We wtorek szczególnie ważne będzie drugie przybliżenie wysokości wzrostu PKB w trzecim kwartale oraz wskaźnik nastrojów konsumentów szacowany przez Conference Board. W środę, będą to m.in. wskaźnik nastrojów konsumentów, wskaźnik NAPM-Chicago oraz zamówienia na dobra trwałego użytku. Sądząc z zachowania inwestorów, oczekiwania są optymistyczne. Od początku notowań inicjatywa należy do popytu. Stymuluje go także umocnienie dolara po jego ubiegłotygodniowym spadku.

Drożeją niemal wszystkie blue chipy ze średniej Dow Jones. Jako jedyny wyraźny spadek kursu notuje Boeing. Spółka zwolniła dyrektora finansowego za nieetyczne zachowanie.

Oczekiwanie, że potwierdzą się dane o rekordowym wzroście tempa gospodarczego powoduje, że wyraźnie drożeją akcje pięciu spółek o największej wartości rynkowej: General Electric, Pfizera, Microsoftu, Citigroup i Wal-Mart Stores.

Drożeją akcje Time Warner. Największy koncern medialny świata zdecydował się sprzedać za 2,6 mld USD Warner Music grupie inwestorów.

Wśród mniejszych spółek wzrostem kursu wyróżnia się Boston Scientific. Na poprzedniej sesji kurs spółki spadał mimo dobrych wiadomości o przyszłości produkowanych przez nią stentów. W poniedziałek inwestorzy zaczęli jednak kupować akcje Boston Scientific, a przesądziła o tym decyzja sądu, która oznacza, że rywale nie zablokują wejścia na rynek nowego produktu spółki.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Umocnienie dolara i wiara w dobre dane makro pomagają Wall Street