Umowa na remonty za 417,5 mln zł na linii kolejowej Siedlce-Terespol

PAP
opublikowano: 16-08-2017, 13:45
aktualizacja: 16-08-2017, 13:45

Umowę na prace modernizacyjne wartości 417,5 mln zł na linii kolejowej Siedlce-Terespol podpisano w środę w Lublinie. To ostatni etap prac, które do 2020 r. mają doprowadzić tę trasę do standardów europejskich.

EFEKTYWNOŚĆ INWESTYCJI:  PKP PLK oraz resort infrastruktury zmienili kolejowy plan. Dzięki niemu na torach będzie bezpieczniej, ale pociągi nie rozwiną dużych prędkości.
Zobacz więcej

EFEKTYWNOŚĆ INWESTYCJI: PKP PLK oraz resort infrastruktury zmienili kolejowy plan. Dzięki niemu na torach będzie bezpieczniej, ale pociągi nie rozwiną dużych prędkości. Fot. Marek Wiśniewski

Umowę podpisali przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe oraz spółki Trakcja, która sporządzi projekt i będzie wykonawcą prac.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Bittel, podkreślił, że PKP PLK realizują program inwestycyjny, Krajowy Program Kolejowy, o wartości 66 mld zł w obecnej perspektywie finansowej. W tym roku podpisały już umowy wartości 13 mld zł; do końca roku ta kwota ma wzrosnąć do 20 mld zł.

„W zeszłym roku PKP PLK, zawarły kontrakty o wartość 2 mld zł. Na tym przykładzie można w doskonały sposób zobaczyć skalę postępu prac. Proces inwestycyjny rozpędza się, jest coraz bardziej intensywny. Nie ma tygodnia, w którym nie są podpisywane kolejne kontrakty. Tak będzie w tym roku i w kolejnym. Będzie można dostrzec, że te prace wchodzą w fazę realizacji” – powiedział Bittel.

„Program ma na celu poprawić komfort podróży, bezpieczeństwo, zwiększyć przepustowość linii, polepszyć warunki dla przewoźników towarowych” – dodał Bittel.

Członek zarządu PKP PLK Arnold Bresch powiedział, że umowa podpisana w środę pozwoli dokończyć roboty modernizacyjne na fragmencie linii E-20, który jest szczególnie ważny dla transportu międzynarodowego.

„Projekt stanowi dokończenie modernizacji odcinka między Siedlcami i Terespolem. Główne zadanie to modernizacja trzech dużych stacji kolejowych, Biała Podlaska, Małaszewicze i Terespol. Dodatkowo cały odcinek objęty projektem zostanie włączony do nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym i objęty telekomunikacją kolejową” – powiedział Bresch.

Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk podkreślił, że kolejna kolejowa inwestycja w regionie poprawi jego dostępność komunikacyjną. „Przebudowa wpłynie również na polepszenie transgranicznego ruchu pociągów w komunikacji pomiędzy Polską a wschodnimi sąsiadami” – zaznaczył Gmitruczuk.

Podpisana umowa przewiduje kompleksową modernizację stacji kolejowych w Białej Podlaskiej, Małaszewiczach i Terespolu, na granicy z Białorusią. Nowe Lokalne Centrum Sterowania Terespol, wyposażone w komputerowe urządzenia, ma zagwarantować bezpieczny i sprawny przejazd pociągów. Wymienionych zostanie 113 rozjazdów. Przebudowana będzie sieć trakcyjna oraz tory. Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie pojadą tym odcinkiem z prędkością do 160 km/h, a towarowe - do 120 km/h. Zmodernizowany tor i wzmocnione obiekty inżynieryjne pozwolą na prowadzenie ciężkich składów towarowych.

Powstanie nowy wiadukt kolejowy na przejeździe przez drogę nr 812 w pobliżu Białej Podlaskiej, zmodernizowanych będzie 18 innych przejazdów kolejowo-drogowych.

Wykonawcą modernizacji jest firma Trakcja SA z Warszawy. Prace projektowe rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończenie całej inwestycji planowane jest w sierpniu 2020 r. Koszt zadania to 417,5 mln zł netto, w tym dofinansowanie unijne wynosi prawie 355 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu