Umowa parków narodowych Polski, Słowacji i USA podpisana

PAP
opublikowano: 12-09-2007, 16:07

Umowę o współpracy polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, słowackich Lasów Państwowych oraz amerykańskiego parku Rocky Mountain National Park podpisali w środę w Zakopanem dyrektorzy tych parków.

W imieniu parku tatrzańskiego umowę podpisał Paweł Skawiński, słowackiego TANAP i Lasów Państwowych Pavol Majko i Peter Liszka oraz Rocky Mountain National Park Voughn Baker.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli ambasadorowie USA w Polsce i Słowacji Victor H. Ashe i Rodolfe Vallee.

Ambasador Ashe powiedział: "jestem w Polsce od 4 lat, z istniejących tu 24 parków narodowych odwiedziłem już 18. Jestem przekonany, że Tatrzański Park Narodowy jest jednym z najpiękniejszych, jakie widziałem. Wiem też, że był najbliższy sercu wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II. Tym bardziej się cieszę, że amerykański Rocky Mountain National Park oraz polska i słowacka część Tatrzańskiego Parku Narodowego będą wymieniać doświadczenia i uczyć się wzajemnie chronienia takiego skarbu, jakim jest przyroda".

Dyrektorzy parków podkreślili, że w górach o charakterze alpejskim, jak Tatry i Rocky Mountain napotyka się na podobne problemy w dziedzinie ochrony fauny i flory.

Goście pozostaną w Zakopanem trzy dni. W planach są wycieczki w Tatry a także spotkanie z ratownikami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. "Amerykanie są zainteresowani funkcjonowaniem naszej służby w górach, a to być może zaowocuje współpracą" - powiedział PAP zastępca naczelnika TOPR Adam Marasek. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu