Umowy Prokomu i Softbanku mogą umocnić sektor IT na GPW

opublikowano: 23-10-2002, 09:21

Środowe sesje na głównych giełdach Starego Kontynentu mogą rozpocząć się od zwyżek, gdyż w końcowej części notowań amerykańskie indeksy odrobiły spora część spadków. Na rynek napłynie też sporo ważnych informacji, nie tylko ze strony spółek, ale również ze strony makro. O 18.30 prezes Banku Rezerwy Federalnej, Alan Greenspan wygłosi przemówienie na temat "Produktywność w XXI wieku”, a o godz. 20. Bank Rezerwy Federalnej opublikuje raport na temat kondycji amerykańskiej gospodarki, tzw. "Beżową Księgę".

Równie ważne dla przebiegu sesji okażą się raporty kwartalne spółek – swoje wyniki przedstawią m.in. HVB Group, DaimlerChrysler, AOL Time Warner, International Paper, Xerox i GlaxoSmithKline. Sygnał do wzrostów da też francusko-amerykański koncern Vivendi Universal. Drugi koncern medialny świata sprzeda za 1,25 mld EUR swoje wydawnictwa prasowe we Francji spółce Lagardere, właściciela m.in. magazynu Elle

Ważny sygnał dla sektora technologicznego przekazał producent mikroprocesorów, STMicroelectronics. Francusko-włoska spółka podała wyniki w górnej skali prognoz, ale dość ostrożnie oceniła perspektywy ożywienia popytu na rynku w tym roku. Jednak Pasquale Pistorio, prezes koncernu, jest przekonany, że branża półprzewodnikowa wychodzi już z dołka i kierowany przez niego STMicroelectronics będzie w przyszłym roku osiągał wyniki lepsze od całego rynku. Raport największego europejskiego producenta chipów rozwiał chmury, które pojawiły się nad sektorem po pesymistycznych prognozach Texas Instruments.

Warszawska giełda może pozytywnie zareagować na sygnały z Zachodu. Jednak ostatnie wzrosty wielu spółek mogą u części inwestorów wywołać chęć realizacji zysków. Z jednej strony niepokoi spadek obrotów, a z drugiej optymistycznie wygląda popyt ze strony. Dla zagranicznych inwestorów polskie akcje zyskały na atrakcyjności po zwycięskim dla zwolenników rozszerzenia Unii Europejskiej referendum w Irlandii.

Rynek obecnie znajduje się w przełomowym momencie i jeśli uda się przełamać indeksowi WIG20 ważne opory, sygnały trwałej poprawy trendu mogą stać się faktem.

Liderem sesji może stać się Prokom, który podpisał z ZUS umowę o wartości 113,8 mln zł. W górę pójdzie też Softbank dzięki nowemu kontraktowi na informatyzację NCR Republiki Białorusi za 8 mln USD. W górę może pójść Comarch po optymistycznych zapowiedziach prezesa krakowskiej firmy na temat wyników II półrocza .Dobrze zapowiada się Netia, która zdołała dogadać się z wierzycielami, którzy byli przeciwnymi układowi.

Względnie dobre wyniki za trzeci kwartał grupy BIG BG mogą pomóc bankowi w niewielkim wzroście. Dobrze może wypaść też BZ WBK, który skorzysta z rządowych gwarancji dla kredytów zaciągniętych przez Stocznię Gdynia.

Żadne rewelacje nie zapowiadają się ze strony RPP. Rynek nie oczekuje cięcia stóp mimo, że inflacja bazowa netto we wrześniu wyniosła 2,8 proc. i nie zmieniła się wobec sierpniowej.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Umowy Prokomu i Softbanku mogą umocnić sektor IT na GPW