UMTS ruszy za 590 dni

Marcin Złoch
19-05-2004, 00:00

Krajowi operatorzy od stycznia 2006 r. muszą uruchomić UMTS. Na razie trwają testy i przetargi.

Emil Gągała, starszy inżynier ds. rozwiązań w firmie Ericsson, przekonuje, że w przypadku sieci stałych transmisja danych już dawno przewyższa transmisję głosu. Jednak w przypadku operatorów mobilnych ten moment jeszcze nie nastąpił. Cały czas zdecydowaną większość przychodów operatorzy czerpią z rozmów, a przychody z transmisji danych — choć stale rosną — nie przekraczają 10 proc. Sposobem na zwiększenie przychodów z usług niegłosowych, mają być nowe usługi związane z technologiami EDGE i UMTS.

— Wprowadzenie nowych usług związanych z szybką transmisją danych spowoduje znaczący wzrost przychodów operatorów. Szacuje się, że w pierwszych latach rozwoju największe przychody będą generowane przez dostęp do internetu. Do 2008 r. oczekiwany jest dwukrotny wzrost usług związanych z SMS i MMS. W 2008 r. przychody związane z transmisją danych będą stanowić nawet 30-35 proc. przychodów polskich operatorów — przekonuje Piotr Szumski, dyrektor ds. rozwiązań bezprzewodowych i mobilnych Alcatel Polska.

— Udział usług niegłosowych w przychodach rośnie, a będą one coraz ważniejsze. Już notujemy dziesiątki tysięcy MMS dziennie w skali sieci — potwierdza Antoni Mielniczuk, dyrektor departamentu spraw publicznych i komunikacji PTC, właściciela marek Era i Heyah.

Na razie testy

Polkomtel, operator sieci Plus GSM, jako jedyny z polskich operatorów mobilnych przekonuje, że w jego sieci w 9 największych miastach można skorzystać z transmisji w standardzie EDGE. Trzej krajowi operatorzy komórkowi wykupili pod koniec 2000 r. koncesje na świadczenie usług 3 generacji (3G). Są zobligowani do komercyjnego startu UMTS-u od stycznia 2006 r. W 2007 r. 20 proc. populacji ma być pokryte zasięgiem nowego standardu. PTC, operator sieci Era, na Krajowym Sympozjum Telekomunikacyjnym w Bydgoszczy, prezentowała UMTS w praktyce, łącząc się z Trójmiastem i Poznaniem. PTC, jako pierwszy operator, podpisała umowę na budowę infrastruktury UMTS. Prace w regionie warszawskim prowadzone są od stycznia 2004 r. przez Siemensa. Także Polkomtel, w oparciu o urządzenia Nokii, prowadzi testy UMTS na terenie Warszawy. Ten operator ogłosił przetarg na dostawę infrastruktury do budowy sieci UMTS. Do przetargu zaproszonych zostało sześć firm: Alcatel Polska, Ericsson, Lucent Technologies, Nokia Poland, Nortel Networks Polska i Siemens. Firmy mają czas na złożenie ofert do 4 czerwca 2004 r., a Polkomtel zamierza wybrać dostawców do końca października bieżącego roku. Według Jacka Kalinowskiego z PTK Centertel, operatora sieci Idea, ten gracz, pomimo nie ogłoszonego przetargu dla dostawców, planuje komercyjne uruchomienie usług opartych na UMTS w przewidzianym terminie, natomiast w zakresie ewentualnego wdrożenia technologii EDGE nie została dotychczas podjęta decyzja.

Jest konkurencja

Jednak technologie wyrosłe z telekomunikacji mają przeciwnika w wywodzących się z informatyki sieciach bezprzewodowych. Prężnie rozwijają się sieci hot spotów, które także ewoluują. Niedawno Intel i Nokia, wraz z innymi firmami, założyły WiMAX Forum, mające zajmować się promowaniem szybszego (70 Mb/s wobec 54 Mb/s) i działającego na większe odległości (50 km wobec 1 km) standardu bezprzewodowej transmisji danych. Jednak 12 maja Nokia wycofała się z WiMAX Forum. Zdaniem analityków, wyjście Nokii z forum jest potwierdzeniem faktu, że technologia WiMAX może być konkurencyjna dla telefonii mobilnej.

— Do walki operatorów doszła walka dostawców sprzętu. WiMAX może być konkurentem EDGE — uważa Antoni Mielniczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / UMTS ruszy za 590 dni