UNCTAD: globalne FDI najniższe od 2009 roku

opublikowano: 21-01-2019, 14:24

Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) ogłosiła, że globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne spadły w 2018 roku o 19 proc. do 1,2 bln USD, informuje Reuters.

UNCTAD tłumaczy ubiegłoroczny spadek FDI przede wszystkim reformami podatkowymi przeprowadzonymi w USA przez prezydenta Donalda Trumpa. Spowodowały one repatriację ponad 300 mld USD zysków amerykańskich firm. Odpływ amerykańskich pieniędzy spowodował, że zagraniczne inwestycje netto w Europie spadły o bezprecedensowe 73 proc. do 100 mld USD. Tak niskiego poziomu nie zanotowano od lat 90. ubiegłego wieku.

James Zhan z UNCTAD powiedział, że wzrost globalnych FDI w tym roku jest możliwy, bo repatriacja zysków przez amerykańskie firmy osłabła.

Największe FDI zanotowano w ubiegłym roku w USA, sięgnęły 226 mld USD i były o 18 proc. wyższe niż rok wcześniej. Drugie miejsce przypadło Chinom, gdzie zagraniczne inwestycje bezpośrednie wzrosły o 3 proc. do 142 mld USD. Trzecia była Wielka Brytania z FDI rosnącymi o 20 proc. do 122 mld USD, głównie za sprawą podwojenia reinwestowanych zysków i potrojeniu wartości transakcji fuzji i przejęć, pisze Reuters. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu