UNDP o zadaniach nowych członków UE w 1. rocznicę członkostwa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-04-2005, 16:54

Walka z korupcją, zniwelowanie różnic w dochodach między regionami, ochrona środowiska, zapewnienie praw mniejszościom narodowym  to poważne wyzwania, które ciągle stoją przed nowymi krajami UE w Europie Środkowej w rok po ich przystąpieniu do Unii - ocenia Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Walka z korupcją, zniwelowanie różnic w dochodach między regionami, ochrona środowiska, zapewnienie praw mniejszościom narodowym  to poważne wyzwania, które ciągle stoją przed nowymi krajami UE w Europie Środkowej w rok po ich przystąpieniu do Unii - ocenia Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

    Według UNDP, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry w ciągu minionego roku pokazały, że rzeczywiście należą do europejskiej rodziny narodów. "Jednak radosny i uroczysty charakter obchodów nie powinien przyćmić wciąż stojących przed nimi poważnych wyzwań" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP.

    UNDP przypomina, że według rankingu postrzegania korupcji za 2004 rok, opracowanego przez Transparency International, korupcja jest poważnym problemem we wszystkich nowych państwach UE z wyjątkiem Estonii i Słowenii.

    Ranking ten wskazuje, że sytuacja w Polsce pogorszyła się w ciągu ostatniego roku: pod względem "nieskorumpowania" państwa Polska spadła na pozycję 67 z 63 rok wcześniej.

    Nowe państwa Unii Europejskiej wciąż borykają się z wielkimi nierównościami, jeśli chodzi o dochody i zamożność. Z dziesięciu najuboższych regionów rozszerzonej Unii pięć znajduje się w Polsce, w tym region najbiedniejszy w całej Unii Europejskiej (Lubelskie) - podkreśla UNDP. 

    Zdaniem ONZ-owskiej agendy, nowe państwa UE poczyniły znaczące postępy w ochronie środowiska, ale wiele problemów wciąż pozostaje nierozwiązanych. Np. Polska i Czechy, korzystające z węgla kamiennego jako podstawowego surowca energetycznego, mają najgorsze w Unii notowania pod względem wydajności energetycznej.

  Nierozwiązanym problemem są także nadal sprawy gospodarki wodnej, jak gospodarka ściekami, ochrona przeciwpowodziowa czy zapewnienie ludności wystarczającej ilości wody pitnej. Wymagają one pilnych działań - podkreśla UNDP.

    Wskazuje również na problem mniejszości romskiej w Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Pomimo wzrostu ekonomicznego w ostatnich latach Romowie wciąż żyją w tych państwach w skrajnie trudnych warunkach. Wyrazem tego jest zarówno bardzo niski poziom wykształcenia dzieci romskich, jak i znacznie wyższe od średniej w tych krajach bezrobocie wśród Romów.

     Wskazując na wyzwania rozwojowe nowych państw członkowskich UE, dyrektor Centrum Regionalnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju w Bratysławie Ben Slay wyraża pogląd, że "bez dalszych działań na tych frontach, państwa Europy Środkowej i Wschodniej nie będą w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału jako członkowie UE".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane