Czytasz dzięki

UNESCO: co szóste dziecko w wieku szkolnym nie uczęszcza do szkoły

  • PAP
opublikowano: 13-09-2019, 21:32

Na całym świecie ok. 258 mln dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat , to jest jedna szósta wszystkich, nie uczęszcza do szkól - stwierdza raport dotyczący 2018 roku ogłoszony w piątek w Paryżu przez UNESCO.

W okresie ostatnich 10-11 lat postęp w dziedzinie dostępności edukacji dla młodzieży "był zerowy bądź minimalny" i "jeśli nie podejmie się szybko odpowiednich kroków, dalszych 12 mln dzieci nigdy nie zobaczy szkoły" - czytamy w raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO).

Tym samym bardzo trudno będzie osiągnąć jeden z głównych celów zrównoważonego rozwoju, jakie wytyczyła społeczność międzynarodowa do roku 2030.

Przepaść między bogatymi a biednymi krajami ukazuje zestawienie w raporcie: podczas gdy w tych pierwszych zaledwie 2 proc. dzieci w wieku 6-11 11 lat nie chodzi do szkoły, w tych drugich to 19 proc.

Różnice te są jeszcze większe, gdy chodzi o młodzież od 15 do 17 lat. W krajach ubogich kontynuuje naukę jedynie 8 proc. młodzieży w tym wieku, podczas gdy w zamożnych - 61 proc.

Dyrektor generalna UNESCO Audrey Auzolay podczas prezentacji raportu w Paryżu zwróciła uwagę, że w krajach ubogich poza szkołą podstawową pozostanie w najbliższym czasie 9 mln dziewcząt, podczas gdy liczba ta będzie trzykrotnie niższa, gdy chodzi o chłopców.

Z tych 9 mln dziewcząt, które pozostaną poza szkołą, aż 4 mln żyje w Afryce Subsaharyjskiej, "gdzie ich sytuacja jest szczególnie niepokojąca" - podkreśliła.

Powyższe dane zostały ogłoszone na tydzień przed posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, na którym odbędzie się debata nad postępami w realizacji celów zrównoważonego rozwoju i sposobami pozyskiwania funduszy na ich osiągnięcie. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu