UNESCO: obiektom w Afryce zagrażają wojny, grabieże, wycinka lasów i kłusownictwo

PAP , DI
opublikowano: 23-12-2021, 16:29

Nowy dyrektor zamierza objąć patronatem więcej obiektów w krajach afrykańskich, szczególnie zagrożonych zmianami klimatycznymi i wojnami.

Adobe Stock

Od początku grudnia stanowisko dyrektora agendy ONZ, której celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, sprawuje pochodzący z Kamerunu Lazare Eloundou Assomo. Przed nominacją kierował pracami rekonstrukcyjnymi mauzoleów w malijskim mieście Timbuktu, które zostały poważnie zniszczone w 2012 r. przez islamskich ekstremistów związanych z Al-Kaidą.

Jednym z celów, jakie sobie wyznaczył, jest wyeliminowanie nierówności w podejściu do dziedzictwa kulturalnego.

— Jeśli się spojrzy na listę obiektów objętych patronatem UNESCO, to wciąż istnieją miejsca na świecie, które nie są wystarczająco chronione. Na liście dominują głównie bogatsze regiony świata — powiedział Lazare Eloundou Assomo.

Podkreślił, że niektóre bogate kraje, jak Włochy mające 58 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa, Chiny — 56 i Niemcy — 51, korzystają z ich posiadania — przyciągają one turystów, co ma także wymiar finansowy.

Zdaniem nowego dyrektora UNESCO kulturowemu dziedzictwu w Afryce zagrażają wojny, grabieże, nielegalna wycinka lasów i kłusownictwo. Ważna jest też ochrona takich miejsc jak „święte lasy” Afryki Zachodniej, czyli skrawki ziemi, które od stuleci są obiektami kultu. Lasy w Togo np. mają wartość nie tyko kulturową, ale też środowiskową, więc ich ochrona w kontekście kryzysu klimatycznego jest niezbędna.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 98 obiektów z kontynentu afrykańskiego. Są tam m.in. park narodowy Serengeti w Tanzanii oraz etiopskie miasto Lalibela (ostatnio stało się terenem walk między wojskami rządowymi a oddziałami tigrajskich separatystów) znane z 11 kościołów wykutych w skałach. Nie ma ich jeszcze na liście.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane