„Unia bankowa potrzebna najszybciej jak to możliwe”

Europa jak najszybciej powinna zdecydować o ustanowieniu silnej instytucji centralnej, która będzie miała władzę nad borykającymi się z problemami bankami, twierdzi Jean Claude Trichet, były szef Europejskiego Banku Centralnego.

- Wciąż nie ma decyzji w sprawie decyzyjnej instytucji, a jest to wyjątkowo ważne – powiedział Trichet w CNBC. - Spodziewam się takiej decyzji w najbliższych tygodniach lub miesiącach i wzywam, aby to zostało zrobione najszybciej jak się da, bo aby mieć realną unię bankową potrzebujemy zarówno ciała nadzorującego, jak i decyzyjnego – dodał.

Jean Claude Trichet, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Jean Claude Trichet, fot. Bloomberg

Odnosząc się do obecnej sytuacji gospodarczej Trichet powiedział, że cieszą go ostatnie oznaki poprawy koniunktury. Ostrzegł jednak, przed zbytnim zadowoleniem.

- Ożywienie jest dobre, bo znów mamy pozytywne, a nie negatywne dane – powiedział. - Musimy jednak zrobić wszystko co możliwe, aby poprawa koniunktury była trwała i bardziej przekonująca, więc nie jest to czas na samozadowolenie – dodał.

Trichet skomentował także niedawną decyzję Fed, który postanowił wbrew dominującym oczekiwaniom nie ograniczać wielkości działań stymulujących wzrost w USA.

- FOMC wie, gdzie leżą problemy. Ufam, że podjął właściwą decyzję – powiedział były szef EBC. - Jednocześnie jest jasne, że takie niekonwencjonalne metody, jakie zastosowano w Japonii, USA i Europie są przejściowe, nie mogą trwać wiecznie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / „Unia bankowa potrzebna najszybciej jak to możliwe”