„Unia bankowa potrzebna najszybciej jak to możliwe”

opublikowano: 26-09-2013, 07:44

Europa jak najszybciej powinna zdecydować o ustanowieniu silnej instytucji centralnej, która będzie miała władzę nad borykającymi się z problemami bankami, twierdzi Jean Claude Trichet, były szef Europejskiego Banku Centralnego.

- Wciąż nie ma decyzji w sprawie decyzyjnej instytucji, a jest to wyjątkowo ważne – powiedział Trichet w CNBC. - Spodziewam się takiej decyzji w najbliższych tygodniach lub miesiącach i wzywam, aby to zostało zrobione najszybciej jak się da, bo aby mieć realną unię bankową potrzebujemy zarówno ciała nadzorującego, jak i decyzyjnego – dodał.

Zobacz więcej

Jean Claude Trichet, fot. Bloomberg

Odnosząc się do obecnej sytuacji gospodarczej Trichet powiedział, że cieszą go ostatnie oznaki poprawy koniunktury. Ostrzegł jednak, przed zbytnim zadowoleniem.

- Ożywienie jest dobre, bo znów mamy pozytywne, a nie negatywne dane – powiedział. - Musimy jednak zrobić wszystko co możliwe, aby poprawa koniunktury była trwała i bardziej przekonująca, więc nie jest to czas na samozadowolenie – dodał.

Trichet skomentował także niedawną decyzję Fed, który postanowił wbrew dominującym oczekiwaniom nie ograniczać wielkości działań stymulujących wzrost w USA.

- FOMC wie, gdzie leżą problemy. Ufam, że podjął właściwą decyzję – powiedział były szef EBC. - Jednocześnie jest jasne, że takie niekonwencjonalne metody, jakie zastosowano w Japonii, USA i Europie są przejściowe, nie mogą trwać wiecznie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / „Unia bankowa potrzebna najszybciej jak to możliwe”