Unia Europejska może pomóc liniom lotniczym-raport

SUWARY Spółka Akcyjna w Pabianicach
opublikowano: 08-10-2001, 16:24

BRUKSELA (Reuters) - Ataki przeprowadzone na USA 11 września stanowią "wyjątkowe" wydarzenie i dlatego usprawiedliwiają pewną pomoc państwa dla europejskich linii lotniczych. Pozwalają one na elastyczną interpretację prawa antymonopolowego, uznała Komisja Europejska.

W projekcie dokumentu uzyskanym w poniedziałek przez Reutera przedstawiciele Komisji szacują, że do końca roku przychody linii lotniczych spadną o 3,6 miliarda euro (3,29 miliarda dolarów), a pracę może w nich stracić 30.000-40.000 ludzi.

W raporcie, który oficjalnie zostanie przedstawiony w środę Komisja, która pełni rolę władz antymonopolowych w UE - twierdzi, że w tych wyjątkowych warunkach rządy mogą pomóc sektorowi lotniczemu. Normalnie pomoc rządowa dla spółek jest bardzo ograniczona.

Rządy będą mogły pokryć wydatki związane z zaostrzeniem środków bezpieczeństwa oraz wzrostem stawek ubezpieczeniowych. Będą to mogły zrobić prawdopodobnie do końca roku.

Pewne regulacje dotyczące sektora lotniczego będą stosowane bardziej liberalnie. Do lata 2002, a być może nawet dłużej zawieszona zostanie między innymi regulacja, zgodnie z którą linie lotnicze tracą miejsca na lotniskach, jeżeli ich nie używają.

Dodatkowo Komisja zgodzi się prawdopodobnie na żądania linii lotniczych, które chcą w sposób skoordynowany obniżyć liczbę miejsc w samolotach. Normalnie takiego postępowania zakazuje unijne prawo. Tym razem Komisja zgodzi się na nie, jeżeli redukcja przyniesie korzyści pasażerom.

Komisja zaproponuje także stworzenie kodeksu postępowania ze Stanami Zjednoczonymi, tak by nie zakłócić funkcjonowania wolnej konkurencji. Waszyngton przyjął pakiet pomocowy dla amerykańskich linii lotniczych w wysokości 15 miliardów dolarów.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SUWARY Spółka Akcyjna w Pabianicach

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Unia Europejska może pomóc liniom lotniczym-raport