Unia Europejska napędza autobusy

opublikowano: 29-07-2019, 22:00

Przewoźnicy autobusowi przyspieszyli. W 2019 r. zarejestrowali o 7,6 proc. pojazdów więcej niż przed rokiem. Paliwem były unijne fundusze.

Z zestawienia przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) oraz spółkę JMK wynika, że pierwsze półrocze 2019 r. rynek autobusów zamyka wzrostem. Od stycznia do czerwca 2019 r. zarejestrowano o 109 pojazdów (7,6 proc.) więcej niż przed rokiem. W samym czerwcu 2019 r. krajowi przewoźnicy zarejestrowali 397 nowych autobusów (o 62 proc. więcej niż przed rokiem).

Czerwcowa ofensywa to przede wszystkim efekt korzystniejszej sytuacji w segmencie mini oraz nadrabiania zimowych zaległości przez segment turystyczny, który w ostatnich miesiącach notował mocne wzrosty. Zdaniem PZPM i JMK jeżeli sprzedaż nadal będzie się pomyślnie rozwijała, to przy jednocześnie dobrych prognozach dla kategorii miejskiej, cały czas jest szansa, że w tym roku autobusowy rynek ponownie osiągnie tak wysoki poziom sprzedaży jak przed rokiem, kiedy odnotowaliśmy rekordową liczbę 2706 rejestracji nowych autobusów.

— Motorem pozytywnej, miejskiej dynamiki są unijne fundusze, które wspierają autobusowy rynek zarówno w ramach centralnego programu POIiŚ, jak i regionalnych— RPO i POPW. Znakiem charakterystycznym dla ubiegłorocznej sytuacji na rynku był fakt, że po raz pierwszy od kilku lat segment miejski w końcu dogonił minibusy i ponownie stał się strategiczny. W tym roku będzie podobnie — mówi Jakub Faryś, prezes PZPM.

W I połowie 2019 r. na polskim rynku zostało zarejestrowanych 1545 nowych autobusów. Prawie wszystkie (poza 7 szt.) miały dmc powyżej 3,5 tony. W grupie od 8 ton w Polsce przybyło 890 autobusów, czyli o 1 szt. mniej niż w analogicznym okresie 2018 r. Jeszcze dwa lata temu motorem napędowym wszystkich autobusowych rejestracji w Polsce była kategoria mini (1057), która wówczas wyraźnie pokonała na tym polu segment miejski (766 szt.). Z kolei w 2018 r. zwycięzcą w tej rywalizacji zostały autobusy miejskie z wynikiem 1145 szt., które zepchnęły segment mini na drugie miejsce z rezultatem 1104 szt. Naszym zdaniem takim układem sił zakończy się także bieżący rok, mimo że aktualnie to mini są górą (656 szt. do 597 szt.). Od początku roku miejska kategoria notuje bowiem stabilny wzrost — dodaje Jakub Faryś.

Na koniec warto zauważyć, że zwiększa się udział w pierwszych rejestracjach autobusów, które powstały w krajowych fabrykach. W 2019 r. 459 zarejestrowanych pojazdów pochodziło z polskich zakładów — to 30-procentowy udział w rynku. Rok temu udział ten wynosił 29 proc.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy