Unia Europejska rusza z obligacjami NGEU wartości 800 mld EUR

opublikowano: 14-06-2021, 16:02

Unia Europejska bada apetyt inwestorów na obligacje 10-letnie emitowane w ramach programu NextGenerationEU (NGEU), w ramach którego w ciągu pięciu lat ma pożyczyć 800 mld EUR. Wycena pierwszych papierów może być znana we wtorek.

W poniedziałek otwarto księgę popytu na obligacje 10-letnie z programu NGEU. Stratedzy Commerzbanku oczekują, że wartość oferty przekroczy 10 mld EUR. Wycena może być znana już we wtorek.

Pieniądze z emisji obligacji w ramach NGEU mają sfinansować granty finansowe i pożyczki dla państw członkowskich. W poniedziałek szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała w wywiadzie, że stymulacja wynikająca z NGEU „zmieni przyszłość Europy”.

W ubiegłym tygodniu zapowiadano, że Unia Europejska przeprowadzi trzy emisje obligacji w ramach NGEU jeszcze przed sierpniową przerwą wakacyjną.

Natacha Hilger z Deutsche Banku szacuje, że w pozostałej części 2021 roku w ramach programu NGEU prawdopodobnie co dwa tygodnie będą sprzedawane nowe obligacje wartości 10 mld EUR. Stawia to pod tym względem UE na równi z Francją i Hiszpania, drugą i czwartą gospodarką bloku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane