UE zwiększa nakłady na cyfryzację kultury

opublikowano: 01-06-2018, 07:37
aktualizacja: 01-06-2018, 07:38

Komisja Europejska zabiega o podwyższenie budżetu programu Kreatywna Europa, finansującego sektory audiowizualny i kreatywny. Na rozwój cyfryzacji w tym zakresie przyznane może zostać 1,85 mld EUR.

Rozwój technologii cyfrowych wpływa nie tylko na sferę biznesową czy produkcyjną, ale przekłada się także na „miękkie” dziedziny, w tym kulturę, które odgrywają istotną rolę w rozwoju społecznym. I one właśnie, zdaniem przedstawicieli Komisji Europejskiej (KE), wymagają obecnie dodatkowego wsparcia. W związku z tym w latach 2021-27 poziom finansowania programu Kreatywna Europa ma szansę zostać zwiększony do 1,85 mld EUR.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

- Chcemy, aby autorzy, twórcy i producenci z Unii Europejskiej jak najlepiej wykorzystywali nowe możliwości cyfrowe - zaznaczył Andrus Ansip, w KE odpowiedzialny za jednolity rynek cyfrowy.  

Wyższe finansowanie może popłynąć do jednostek i twórców z trzech obszarów: media (ponad 1 mld EUR na projekty audiowizualne i zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu filmowego, audiowizualnego czy gier wideo), kultura (609 mln EUR m.in. na utworzenie sieci współpracy artystów z Europy i rozwój sektora kreatywnego) oraz działania łączące kulturę i media (106 mln EUR, które trafią do jednostek kultury oraz małych i średnich przedsiębiorstw).

- Sektor kultury i sektor kreatywny odgrywają także kluczową rolę w rozwoju społecznym i gospodarczym i umożliwiają nam budowanie stosunków międzynarodowych - zaznaczył Tibor Navracsics, komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu, namawiając do poparcia nowego projektu finansowania Kreatywnej Europy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu