Unia ostro tnie ceny roamingu

[PAP, MEW]
opublikowano: 14-02-2012, 00:00

Komisja Parlamentu Europejskiego chce nakazać operatorom obniżkę cen rozmów i transmisji danych.

Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego proponuje, by od 1 lipca tego roku maksymalna opłata za minutę połączenia wychodzącego w roamingu w UE wynosiła 1,08 zł, a za minutę połączenia odebranego 0,46 zł, poinformowała Róża Thun, zasiadająca w komisji europosłanka PO.

Obecnie, nawiązując połączenie za granicą, płacimy 1,6—1,7 zł, a za minutę połączenia odebranego — 0,56 zł. Ceny miałyby spaść jeszcze mocniej od 1 lipca 2014 r. do 0,56 zł za minutę połączenia wykonanego i 0,26 zł za minutę połączenia odebranego. Eurodeputowani chcą ponadto obniżenia cen przesyłu danych. Od 1 lipca tego roku ściągnięcie 100 MB danych powinno kosztować 256 zł, a od 1 lipca 2014 r. — 102,5 zł. Wydaje się, że to wciąż drogo.

Ale — jak wynika z wypowiedzi Róży Thun, obecnie za tego typu usługę, kupowaną poza pakietem, konsument płaci od 500 do nawet ponad 2 tys. zł. Projektem obniżki cen w roamingu zajmie się 28 lutego komisja przemysłu, badań i energii. Parlament Europejski ma przyjąć stanowisko w sprawie rozporządzenia w kwietniu.

Prace mają się zakończyć w czerwcu, by 1 lipca rozporządzenie mogło wejść w życie. Europosłowie z komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów zgodzili się też, by od 1 maja 2014 r. konsument miał możliwość zakupu usługi roamingowej u innego operatora niż ten, z którego usług korzysta na co dzień.

Operatorzy nieźle zarabiają na roamingu. Według BEREC, urzędu skupiającego regulatorów rynku telekomunikacyjnego UE, minuta rozmowy wychodzącej w roamingu to dla operatora koszt około 0,22 zł, podczas gdy konsument płaci za nią nawet osiem razy więcej. Z kolei transmisja 100 MB danych to dla operatora koszt około 20 zł, a konsument płaci za tę usługę nawet sto razy więcej.

Komisja Europejska od 2007 r. zmusza operatorów telekomunikacyjnych do systematycznych obniżek cen w roamingu. Pierwszym krokiem była eurotaryfa — ceny ustalane przez operatorów nie mogły być wyższe niż 0,49 EUR za minutę połączenia wykonanego i 0,24 EUR za minutę połączenia odebranego.

Od tego czasu koszty połączeń roamingowych są obniżane raz w roku. Od 1 lipca 2011 r. cena za minutę połączenia wykonywanego w roamingu w UE nie mogła być wyższa niż 0,35 EUR, a minuta połączenia odbieranego nie mogła przekroczyć 0,11 EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [PAP, MEW]

Polecane