Unia prognozuje przyspieszenie kampanii szczepionkowej

  • Paweł Makosz
opublikowano: 06-04-2021, 12:30

Większość państw Unii Europejskiej będzie miało wystarczające zapasy szczepionki przeciwko COVID-19, aby uodpornić ponad 50 proc. populacji przed końcem czerwca.

Z najnowszych prognoz wynika, że Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Holandia będą w stanie w pełni zaszczepić ponad 55 proc. swoich populacji przed początkiem lipca. Do końca lata UE chce uodpornić 70 proc. dorosłych, co w zależności od demografii każdego z państw członkowskich odpowiada około 60 proc. wszystkich mieszkańców.

Biontech / Zuma Press / Forum

Prognozy Komisji Europejskiej dają pewną nadzieję, że unijna kampania szczepień poprawi się po fatalnym początku. Był on zdominowany opóźnieniami, mieszanymi komunikatami oraz tarciami politycznymi.

Komisja spodziewa się, że dostawy szczepionek wzrosną w tym kwartale do około 360 mln dawek z nieco ponad 100 mln w pierwszych trzech miesiącach roku.

Komisarz UE Thierry Breton, który przewodzi wysiłkom mającym na celu zwiększenie produkcji, powiedział, że Wspólnota będzie w stanie dostarczyć wystarczającą ilość dawek, aby osiągnąć zbiorową odporność do 14 lipca. Data ta jest symboliczna, ponieważ zbiega się z Dniem Bastylii we Francji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane