I nnowacyjne technologie wymagają na początkowym etapie dużych nakładów finansowych. Jednak to nie zniechęca firmy ZCB Owczary, która swoje rozwiązania wdraża dzięki unijnemu wsparciu.
Unia wspiera nowatorskie projekty
I nnowacyjne technologie wymagają na początkowym etapie dużych nakładów finansowych. Jednak to nie zniechęca firmy ZCB Owczary, która swoje rozwiązania wdraża dzięki unijnemu wsparciu.
Budowa nowego zakładu produkcyjnego to jedno z najważniejszych i największych przedsięwzięć producenta pustaków ceramicznych z Owczar. Tę, bardzo dużą inwestycję, udało się zrealizować z unijną pomocą, w ramach poddziałania 3.2.1 „Badania na rynek” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) 2014-2020. Projekt o nazwie „Wdrożenie innowacyjnej technologii suszenia ceramiki budowlanej umożliwiającej produkcję pustaka o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła” został wyceniony w sumie na ponad 49 mln zł. Dofinansowanie unijne, w wysokości przekraczającej 17,9 mln zł, pozwoliło firmie znacznie zmniejszyć nakłady własne na to przedsięwzięcie.
Bezkonkurencyjna oferta
Oferta POIR jest skierowana przede wszystkim do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów. Beneficjenci mogą uzyskać dotację na nawet 70 proc. wartości projektu. W ramach poddziałania 3.2.1 „Badania na rynek” na wsparcie mogą liczyć projekty polegające na wdrożeniu wyników prac badawczo-rozwojowych przeprowadzonych przez firmę samodzielnie, na jej zlecenie lub przez nią zakupionych. W tym przypadku ZCB Owczary w ramach własnego działu B+R opracowała unikatową technologię suszenia produktów ceramicznych. Umożliwia ona produkcję pustaka o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła na ścianę o grubości 25 cm. Celem tego projektu jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności — nowy zakład pozwoli wprowadzić na rynek znacznie ulepszone wyroby.
— Przy ubieganiu się o dofinansowanie unijne istotną kwestią jest ustalenie zakresu inwestycji. By to ustalić, musieliśmy oszacować wielkość hali, co z kolei jest determinowane technologią, jaką chcemy wdrażać. Dużym wyzwaniem w dzisiejszych czasach jest również dokonanie wstępnej wyceny inwestycji, która jest realizowana w ciągu kilku lat, przy dość dynamicznie zmieniających się stawkach za materiały budowlane. Przygotowując się do takiego projektu, mamy więc dużo niewiadomych — tłumaczy Rafał Stępień, współwłaściciel ZCB Owczary.
Blisko natury
Producent z Owczar nieustannie ulepsza proces produkcji pustaków o jak najwyższej jakości. Nowoczesne technologie, w które firma inwestuje od lat, już w znacznym stopniu pomagają automatyzować proces produkcji pustaków, dzięki czemu przebiega on szybciej, a koszt wytwarzania pustaków jest coraz niższy. W efekcie już dziś ich ceny są porównywalne, a nawet niższe od innych produktów budowlanych. Firma wiele uwagi poświęca również zagadnieniom ekologicznym — oprócz tego, że pustaki są w pełni ekologiczne, ich proces produkcji jest coraz bardziej przyjazny naturze.
Podstawowym materiałem wykorzystywanym do produkcji pustaków ceramicznych jest glina (łupki kajprowe), wydobywana w kopalniach, co prowadzi do degradacji gruntów. Po zakończeniu tej działalności, zgodnie zresztą z obowiązującym prawem, ZCB Owczary prowadzi pełną rekultywację naruszonych terenów — czyli przywraca pierwotną rzeźbę terenu. W efekcie na obszarach niedawno użytkowanych przez producenta z Owczar można cieszyć się przyrodą, a nawet uprawiać ziemię. Ponadto firma podjęła decyzję o stopniowym zmniejszaniu emisji CO2 zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej. Nowa technologia pozwoliła na rezygnację z wysoko emisyjnych nagrzewnic węglowych do suszenia wyrobów.
Podpis: Materiał partnera