Unicredit CA IB tnie prognozy

ADM
opublikowano: 23-01-2009, 00:00

Analitycy nie mają złudzeń, że polska gospodarka silne wyhamuje. To nie znaczy, że na GPW zabraknie okazji.

Eksperci Unicredit CA IB Polska zredukowali prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2009 roku do 1,2 proc. z 2,1 proc. (w Czechach i na Węgrzech prognozują w 2009 roku spadek PKB w ujęciu rocznym odpowiednio o 1,2 proc. i 2,9 proc.).

"Spowolnienie tempa wzrostu w połączeniu z malejącą presją inflacyjną pozwoli na redukcję referencyjnych stóp procentowych NBP do poziomu 3,25 proc. na koniec roku" — czytamy w najnowszym ich raporcie.

Według analityków pomimo spodziewanej presji na osłabienie złotego w pierwszym kwartale polska waluta wydaje się fundamentalnie niedowartościowana przy obecnych poziomach względem euro. Ponadto prognozują oni, że w 2009 roku spółki z WIG20 zanotują 12-procentowy średni spadek zysków w ujęciu rocznym. Zyski powinny rosnąć w 2010 r.

"To oznacza, że wycena na poziomie 10,6 cena do zysku (C/Z) w 2009 r. jest atrakcyjna" — twierdzą specjaliści.

Analitycy Unicredit CA IB w swoich rekomendacjach sektorowych podtrzymują "przeważaj" dla sektorów defensywnych, zwiększając wagę w portfelu spółek telekomunikacyjnych i farmaceutycznych. Jednocześnie zalecają zwiększenie wagi analizowanych spółek z sektora nieruchomości oraz (w mniejszym stopniu) banków jako spółek, których wyceny są wrażliwe na spadek stóp procentowych.

Podwyższono (do "neutralnie") rekomendację sektorową dla spółek zajmujących się handlem oraz firm przemysłowych. Wcześniej analitycy Unicredit zalecali niedoważanie tych sektorów. W raporcie obniżono za to rekomendację dla sektora użyteczności publicznej z "przeważaj" do niewielkiego "niedoważaj". Ponadto podtrzymano rekomendację "niedoważaj" dla sektora naftowego oraz mediów, a także rekomendację "neutralnie" dla sektora wydobywczego (KGHM, NWR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Unicredit CA IB tnie prognozy