UniCredit może wrócić do Polski „tylnymi” drzwiami

WST
opublikowano: 21-09-2017, 09:36
aktualizacja: 21-09-2017, 11:24

Pozbywając się udziałów w jednej ze swoich sztandarowych spółek Banku Pekao SA, włoski UniCredit stracił dostęp do perspektywicznego polskiego rynku. Jest jednak szansa, że na niego powróci. Agencja Bloomberga informuje bowiem, że Włosi przedstawili niemieckiemu rządowi ofertę kupna Commerzbanku.

W przypadku zrealizowania przejęcia, UniCredit stając się właścicielem mBanku (obecnie w niemieckich rękach) mógłby ponownie zawitać do naszego kraju.

Zobacz więcej

UniCredit

REUTERS_Stefano Rellandini_Forum

Agencja podkreśla, że ewentualna transakcja byłaby prawdopodobnie w całości oparta o wymianę akcji.

Niemiecki rząd posiada obecnie jeszcze ponad  15 proc. udziałów w Commerzbanku i jest jego największym udziałowcem. Prowadzone rozmowy mają na razie bardzo wstępny charakter. 

Obie instytucje w ostatnich latach miały problemy finansowe i notują straty. W 2016 r. włoski bank stracił na czysto niemal 12 mld EUR.

Instytucje przechodzę też gruntowne restrukturyzacje.  Wsparty przez państwo kwotą rzędu 18,2 mld EUR Commerzbank (w zamian za 25 proc. udziałów), zamierza do 2020 r. zredukować około 9,6 tys. etatów. 

Commerzbank jest właścicielem mBanku, który na polskim rynku zajmuje czwarte miejsce pod względem aktywów szacowanych an 123 mld zł i obsługuje około 4,6 mln klientów.

 Aktualizacja 21.09.17 g.11:20

Według niemieckiego tygodnika "WirtschaftsWoche", Berlin opowiada się bardziej za fuzją Commerzbanku z francuskim BNP Paribas.

Rzecznik niemieckiego resortu finansów stwierdził, z kolei, że "urzędnicy kontaktują się z inwestorami finansowymi w wielu kwestiach". Dodał, że resort zawsze podkreślał, że nie zamierza wiecznie trzymać się swojego majątku (Commerzbank) i jego głównym założeniem jest osiągnięcie dobrego wyniku dla podatników. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu