UniCredit Ukraina chce być wśród największych banków Ukrainy

Internet Securities
01-12-2006, 15:36

UniCredit Ukraina osiągnie próg rentowności w II poł. 2008 roku. W ciągu 4-5 lat chce znaleźć się w pierwszej dziesiątce na Ukrainie.

UniCredit Ukraina, należący w 100% do Banku Pekao SA, spodziewa się, że osiągnie próg rentowności w II poł. 2008 roku. W ciągu 4-5 lat chce znaleźć się w pierwszej dziesiątce banków na Ukrainie pod względem wielkości aktywów, zapowiedzieli w piątek w Kijowie przedstawiciele banku.

„Chcielibyśmy, aby w ciągu 4-5 lat uplasować się w pierwszej 10-tce banków pod względem wysokości aktywów” – powiedział wiceprezes UniCredit Ukraina Fedele di Maggio podczas konferencji prasowej w Kijowie.

Po połączeniu z HVB Ukraina bank będzie zajmował 21-sze lub 22-ie miejsce na Ukrainie pod względem aktywów.

Wzrost ma zapewnić przede wszystkim ekspansja działalności detalicznej.

„Nie oczekujemy zyskowności w 2007 roku, ale w II połowie 2008 roku spodziewamy się osiągnięcia break-even banku w oparciu o planowaną ekspansję sieci detalicznej” – powiedział wiceprezes.

Oprócz działalności detalicznej grupa będzie budować biznes korporacyjny, aby zintegrować go z HVB Ukraina w 2007 roku.

Wcześniej w tym tygodniu Bank Pekao SA poinformował, że zamierza nabyć pakiet do 100% akcji Komercyjnego Banku HVB Bank na Ukrainie (HVB Bank Ukraina), po uzyskaniu koniecznych zgód.

UniCredit Ukraina zakłada, że w tym roku liczba placówek na Ukrainie wzrośnie do 15 z 10 obecnie. W 2007 roku będzie ich 65, a plan na koniec 2008 roku zakłada posiadanie 120 placówek, zaś na 2009 rok – 150.

HVB Ukraina ma 6 oddziałów i specjalizuje się w działalności korporacyjnej.

Jak poinformował di Maggio, wartość transakcji przejęcia HVB Ukraina przez Pekao SA wyniesie 83 mln euro.

„Początkowo planowaliśmy podwyższenie kapitału UniCredit Ukraina do 100 mln USD, jednak przejęcie HVB Ukraina zmienia potrzeby kapitałowe. Szacujemy, że po przejęciu kapitał zwiększy się o co najmniej 20 mln USD, a maksymalnie – o 100 mln USD” – powiedział wiceprezes.

Obecnie kapitały własne UniCredit Ukraina wynoszą ok. 60 mln USD, a HVB Ukraina – którego przejęcie planowane jest na 2007 rok – 50 mln USD.

W tym roku Pekao SA dokapitalizował UniCredit Ukraina kwotą 50 mln USD.

Ostateczna kwota dokapitalizowania UCI Ukraina będzie zależała od tempa integracji HVB i rozwoju działalności na rynku ukraińskim, dodał di Maggio.

Prezes Banku Pekao SA Jan Krzysztof Bielecki zadeklarował, że Pekao SA nie wyklucza ewentualnych akwizycji w razie pojawienia się tego rodzaju możliwości.

„Na akwizycje możemy przeznaczyć od 600 mln USD do 1 mld USD” – powiedział prezes. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / UniCredit Ukraina chce być wśród największych banków Ukrainy