UniCredito nie otrzymało wniosku od MSP, stara się przejąć Bank BPH

Internet Securities
opublikowano: 27-12-2005, 09:48

UniCredito Italiano, większościowy akcjonariusz Banku Pekao SA, a także Banku BPH, nie otrzymał żadnej formalnej prośby w sprawie zgłoszonego przez Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wniosku o postępowanie włoskiej grupy zgodnie z umową prywatyzacyjną Pekao SA, w której Włosi zobowiązali się do nieinwestowania w banki konkurencyjne wobec Pekao SA, podało Unicredito w

UniCredito Italiano, większościowy akcjonariusz Banku Pekao SA, a także Banku BPH, nie otrzymał żadnej formalnej prośby w sprawie zgłoszonego przez Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wniosku o postępowanie włoskiej grupy zgodnie z umową prywatyzacyjną Pekao SA, w której Włosi zobowiązali się do nieinwestowania w banki konkurencyjne wobec Pekao SA, podało Unicredito w komunikacie. Włosi będą nadal starać się o uzyskanie zgód od nadzoru bankowego prowadzących do przejęcia bezpośredniej kontroli nad BPH.

„Jak dotąd UniCredit nie otrzymał żadnej formalnej prośby w tej sprawie. UniCredit w przeszłości proponowało już rozmowy z Ministerstwem Skarbu Państwa w przypadku, gdyby pojawiły się sporne kwestie, niemniej jednak oceni stanowisko Ministerstwa w chwili otrzymania podobnej prośby. W żadnym przypadku, UniCredit nie uważa, iż jakikolwiek sposób narusza prawo w swoich przedsięwzięciach” – czytamy w komunikacie.

MSP poinformowało w piątek, że oczekuje w ciągu miesiąca „wyjścia” włoskiej grupy Unicredito która po fuzji z niemieckim Bayerische Hypo- Und Vereinsbank (HVB) posiada ponad 71,03% akcji banku BPH.

MSP wyjaśniło także, że UniCredito w umowie prywatyzacyjnej Pekao S.A. zobowiązało się do niedokonywania inwestycji, również za pośrednictwem innych podmiotów, w akcje spółek prowadzących działalność konkurencyjną w Polsce.

Włosi czekają ciągle na zgodę nadzoru bankowego na wykonywanie prawa głosów na walnym zgromadzeniu Banku BPH.

„UniCredit będzie kontynuowało prace zmierzające w kierunku otrzymania stosownych zezwoleń na przejęcie bezpośredniej kontroli nad Bankiem BPH od Komisji Nadzoru Bankowego Narodowego Banku Polskiego” – czytamy w komunikacie.

Na początku grudnia prezes BPH Józef Wancer powiedział, że spodziewa się, że Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) podejmie taką decyzję w pierwszym kwartale 2006 roku.

W połowie czerwca tego roku rady nadzorcze UniCredito i HVB zatwierdziły warunki połączenia obu banków, zaś w lipcu akcjonariusze UniCredito zaakceptowali emisję akcji na przejęcie HVB, Banku Austria Creditanstalt AG oraz Banku BPH SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane