UniCredito zmieni szefa rady

Kozmana Magda
opublikowano: 09-01-2001, 00:00

UniCredito zmieni szefa rady

Jeden z największych banków włoskich, UniCredito Italiano, rozpoczyna nowy rok od zmiany na stanowisku szefa rady banku. Francesco Cesarini, nowy szef, może doprowadzić do połączenia UniCredito z Banca Intesa.

Wczoraj odbyło się posiedzenie rady nadzorczej UniCredito Italiano. Firma nie podała porządku obrad, jednak włoskie gazety doniosły już, kto zostanie nowym szefem. 1 stycznia ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej UniCredito odszedł, 76-letni już, Lucio Rondelli. Zastąpić ma go młodszy o 13 lat Francesco Cesarini, były szef Banca Populare di Milano.

Fuzja w zanadrzu

Rondelli jest jednym z najbardziej znanych bankowców we Włoszech. Był dyrektorem generalnym banku od 1969 roku do 1990, kiedy jeszcze nosił on nazwę Credito Italiano. Został przewodniczącym rady nadzorczej w 1994 roku, zaraz po prywatyzacji banku.

Dwa lata temu doszło do fuzji Credito Italiano z czterema bankami włoskimi, w wyniku której powstała obecna grupa UniCredito. Być może nie była to ostatnia transakcja, która przesądziła o kształcie grupy. Udziałowcy UniCredito prowadzą rozmowy o połączeniu z Banca Intesa — doniósł dziennik „Il Sole 24 Ore”. Do połączenia może jednak nie dojść z powodu sprzeciwu banku centralnego.

Na wschód marsz

„Il Sole 24 Ore” doniósł też, że w tym roku UniCredito zamierza przeznaczyć na ekspansję w Europie Środkowej i Wschodniej około 3 bln ITL (6 mld zł). W 2003 roku aktywa banku w tzw. nowej Europie mają wynieść około 14 proc. wszystkich aktywów. Obecnie stanowią one 11 proc.

W Polsce poprzez Bank Pekao Włosi, o ile otrzymaliby na to zgodę, mogą zostać inwestorem w PKO BP. Starają się także o kupno 60 proc. udziałów w czeskim Komercni Banka, a także chcą odkupić od Nomury 46 proc. udziałów w Investicni a Postovni Banka (IPB). W inwestycjach tych uczestniczy niemiecki Allianz, który jest mniejszościowym udziałowcem UniCredito (ma w nim 3 proc. udziałów).

Włosi umocnili swoją pozycję w tej części Europy, kupując pod koniec 2000 roku największy bułgarski bank Bulbank, który ma 27 proc. udziałów w tamtejszym rynku. Zrezygnowali jednak z kupna litewskiego LZUB. W inwestycji tej miał uczestniczyć Bank Pekao.

Największymi konkurentami UniCredito w naszym regionie są Austriacy — Erste Bank i Bank Austria, który jest w trakcie łączenia się z HypoVereinsbankiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magda

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy