Unieważniono przetarg na rozbudowę oczyszczalni ścieków 'Czajka' w Warszawie

14-03-2007, 18:33

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i  Kanalizacji (MPWiK) unieważniło już drugi przetarg na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków "Czajka" na warszawskiej Białołęce.

Stolica ma czas na realizację inwestycji do 2010 r. Jeśli nie dotrzyma terminu, straci unijne dotacje na ten cel i będzie musiała zapłacić kary.

"Przetarg został unieważniony z powodu błędów formalnych w złożonych ofertach. Drugim powodem były zbyt wysokie kwoty zaproponowane przez oferentów, w porównaniu z tym, co zakładało miasto" - powiedział w środę PAP rzecznik MPWiK Sławomir Szczepankiewicz.

Przetarg został ogłoszony w połowie lutego. Stanęły do niego dwa konsorcja. Najtańsza oferta opiewała na kwotę ok. 766 mln euro. Władze miasta chciały na nią przeznaczyć ok. 250 mln euro. W ciągu 90 dni komisja przetargowa miała wydać decyzję w sprawie złożonych ofert.

"Zostanie przygotowany nowy przetarg. Termin jego jeszcze nie jest znany. Przeanalizowane zostanie to, co można zrobić, żeby obniżyć wartość całego kontraktu" - powiedział Szczepankiewicz.

Za niewybudowanie oczyszczalni ścieków i w konsekwencji dalsze wpuszczanie ich do Wisły, Warszawie grożą olbrzymie kary (1,5 mld zł) z tytułu łamania unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska. Na realizację inwestycji Polska ma przyznane 261 mln euro z budżetu UE. Warszawa straci jednak dotację, jeśli prace nie zostaną zakończone do 2010 roku. A jeśli stolica straci dotację i będzie musiała zapłacić kary, to w sumie może stracić prawie 2,5 mld zł.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz w połowie lutego spotkała się w Brukseli z urzędnikami Komisji Europejskiej, w tym z komisarz ds. regionalnych Danutą Huebner, by zabiegać o zgodę na przedłużenie o dwa-trzy lata terminu realizacji modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków "Czajka" oraz budowy spalarni osadów pościekowych, budzącej sprzeciw mieszkańców Białołęki.

Dodatkowy czas na realizację inwestycji miał pozwolić ratuszowi na kolejne rozmowy z komitetem przeciwników inwestycji na Białołęce, która ma przyjąć nieczystości z trzech czwartych powierzchni Warszawy.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Unieważniono przetarg na rozbudowę oczyszczalni ścieków 'Czajka' w Warszawie