Czytasz dzięki

Unii Europejskiej zależy na rozwoju światłowodów

MK
opublikowano: 02-01-2013, 00:00

Telekomunikacja

Operatorom telekomunikacyjnym, którzy działają w krajach Unii Europejskiej, grozi wzrost opłat za dzierżawę kabli miedzianych (LLU) od tzw. zasiedziałych operatorów — jak u nas Telekomunikacja Polska. Tak wynika z dokumentu Komisji Europejskiej, do którego dotarła Agencja Reuters.

Jeśli unijne rozwiązanie wejdzie w życie, operatorzy będą musieli płacić 8-10 euro za każdego użytkownika. Założeniami tego dokumentu zaniepokoili się przede wszystkim konkurenci Telekomunikacji Polskiej, m.in. Netia, która przekonuje, że ustalenie cen LLU na 8 euro oznaczałby dla większości operatorówtelekomunikacyjnych drastyczne podwyżki kosztów.

W Polsce obecnie LLU kosztuje w przeliczeniu około 5 euro, więc wejście w życie projektowanej rekomendacji Komisji Europejskiej oznaczałoby niemal 50-procentową podwyżkę, a tym samym postawiłoby pod znakiem zapytania opłacalność świadczenia takich usług. Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej stawki miałyby pójść w górę w styczniu 2017 r.

Czym KE motywuje to rozwiązanie? Unia liczy na to, że podnosząc stawki, skłoni operatorów do rozbudowy sieci światłowodowej, która zastąpi przestarzałą sieć złożoną z kabli miedzianych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy