Unijna misja prześwietla

Mira Wszelaka
opublikowano: 12-09-2006, 00:00

Do końca tygodnia Bruksela zlustruje zakłady mięsne i mleczarskie. Od poniedziałku zaś będzie szukać salmonelli w polskich jajach.

Jak co roku, niemal już rutynowo, unijny rentgen ruszył do akcji. Na pierwszy ogień poszły rzeźnie, zakłady rozbioru oraz przetwórnie — zarówno mięsa, jak i mleka. Tu kontrole zaplanowano na dwa tygodnie.

— Właśnie minęliśmy półmetek pierwszej wizytacji, podczas której prześwietlono dziesięć zakładów. Zostało jeszcze jedenaście. Wszystkie były wcześniej wyznaczone — mówi Cezary Bogusz, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Unijni inspektorzy chcą w kontrolach zachować ciągłość i od przyszłego tygodnia przysyłają do Polski kolejną misję. Tym razem w ciągu pięciu dni zamierzają sprawdzić, czy w krajowych jajach nie występuje salmonella. Koordynatorami kontroli mają być, obok Głównego Inspektoratu Weterynarii, Inspekcja Sanitarna i Inspekcja Jakości Handlowej.

— Mamy wstępną listę obiektów, do których trafią inspektorzy. Pierwszego dnia będzie to jeden z zakładów gastronomicznych w Warszawie, potem w Kielcach, następnie ferma, pakowalnia jaj, jeden ze sklepów w Poznaniu i przetwórnia koło Rawicza — wylicza Cezary Bogusz.

Tegoroczne kontrole nie będą tak surowe jak w ubiegłym roku. Wtedy mówiło się o prawdziwej czystce, która miała dać Brukseli gwarancję, że dopuszczenie na unijny rynek nie zostało przyznane na wyrost.

— Dziś jesteśmy spokojniejsi, choć zawsze może się coś przytrafić. Na razie żadne negatywne sygnały do nas nie docierają — podsumowuje Cezary Bogusz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Unijna misja prześwietla