Unijna pomoc dla biopaliw

AJ
opublikowano: 17-05-2010, 00:00

Producenci biopaliw ruszyli po dotacje na budowę fabryk. Unia Europejska pokryje do 30 proc. kosztów.

Producenci biopaliw ruszyli po dotacje na budowę fabryk. Unia Europejska pokryje do 30 proc. kosztów.

W szranki o unijne dotacje w ramach działania 9.5 "Wytwarzanie biopaliw ze źródeł odnawialnych" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko stanęło sześć firm. Pięć z nich spełniło kryteria formalne. Jeśli przejdą przez sito oceny merytorycznej, każda dostanie do 30 mln zł na budowę zakładów produkujących biokomponenty i biopaliwa. Mają duże szanse na sukces, bo do rozdysponowania jest aż 225 mln zł, a wartość złożonych projektów nie przekracza 150 mln zł.

— Jeśli otrzymamy dotację, zbudujemy kolejną fabrykę, w której będziemy produkować biodiesel. Będzie to nowoczesny obiekt, w pełni zautomatyzowany. Dofinansowanie, o które się staramy, czyli 29,7 mln zł, stanowiłoby istotną wartość inwestycji, która będzie warta ponad 50 mln zł — wyjaśnia Paweł Gabrysiak, dyrektor finansowy w firmie PPHU As-Gold.

Nowy zakład produkcyjny pozwoli spółce, która już teraz działa na czeskim i niemieckim rynku, na dalszą ekspansję zagraniczną.

— Rynek zbytu jest nieograniczony, obejmuje całą Europę. Zwiększone moce produkcyjne to możliwość obsługi większej liczby rafinerii. W grę wchodzą także odbiorcy hurtowi — ocenia Paweł Gabrysiak.

Projekty będą oceniane także pod względem stosunku poniesionych nakładów do zaplanowanej rocznej produkcji biokomponentów i związanego z nią poziomu emisji dwutlenku węgla.

Ponieważ do finału konkursu jeszcze długa droga — przed firmami są dwa etapy oceny merytorycznej, która zakończy się pod koniec roku. Przesądni uczestnicy nie chcą chwalić się projektami.

— Jest jeszcze za wcześnie, nie chcemy kusić losu — twierdzi Lech Rutowski, prezes przedsiębiorstwa Rolno-Spożywczego Lech Rutowski.

Wiadomo jednak, że jego spółka ubiega się o 11,5 mln zł. Pieniądze pozwolą na budowę i wyposażenie fabryki produkującej biokomponenty z oleju roślinnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy