Unijna składka za rolnicze związki opłacana z budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-09-2006, 16:46

Opłacanie z budżetu państwa składki za członkostwo związków rolniczych w międzynarodowych organizacjach rolniczych - zakłada rządowy projekt ustawy o rolniczych związkach zawodowych.

Opłacanie z budżetu państwa składki za członkostwo związków rolniczych w międzynarodowych organizacjach rolniczych - zakłada rządowy projekt ustawy o rolniczych związkach zawodowych.

"Rząd postanowił wspomóc organizacje rolnicze, których uczestnictwo w strukturach europejskich ma bardzo istotne znaczenie dla kształtowania założeń wielu aktów prawych, regulujących Wspólną Politykę Rolną, a mającą przełożenie na polskie rolnictwo" - powiedział wiceminister rolnictwa Marek Zagórski na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

Wyjaśnił, że rządowa propozycja opłacania składki za przynależność rolniczych organizacji do COPA/COGECA zakładała przekazywanie tych środków na podstawie uchwały Rady Ministrów. Takie rozwiązanie zostało jednak zakwestionowane przez Najwyższą Izbę Kontroli - stąd projekt ustawy.

Według Zagórskiego, projekt ma charakter "precedensowy", zakłada on pomoc organizacjom rolniczym w latach 2006 i 2007 poprzez sfinansowanie z budżetu państwa składki w prestiżowych organizacjach COPA/COGECA, w wysokości 2 mln zł rocznie.

Wiceminister podkreślił, że jest to rozwiązanie przejściowe, gdyż resort rolnictwa pracuje nad kompleksowym, modelowym rozwiązaniem, które zostanie przedstawione przy okazji nowelizacji ustawy o Izbach Rolniczych. Pozwoli ono w dłuższej perspektywie wspierać organizacje społeczno-zawodowe rolników w Brukseli.

W opinii senatora Romana Wierzbickiego (PiS), trzeba zdecydowanie oddzielić funkcjonowanie związków czy organizacji rolniczych od finansowania ich reprezentacji w Unii. Pomoc państwa ma być przeznaczona tylko na uczestnictwo w unijnych organizacjach.

Prezes Kółek Rolniczych Władysław Serafin poinformował, że obecnie do COPA/COGECA należą: - od maja 2004 r. - Kółka Rolnicze, od września 2004 r. - związki rolników "Samoobrona" i "Solidarność" oraz od lutego 2006 - Federacja Związków Branżowych i Izby Rolnicze.

Serafin zauważył, że koszty uczestnictwa w unijnych organizacjach rolniczych są wysokie i wynoszą 515 tys. euro rocznie. Do tego dochodzą koszty utrzymania biura, wyjazdy, ekspertyzy itp., na które potrzebne jest co najmniej drugie pół miliona euro.

Zagórski wyjaśnił PAP, że rząd postanowił o wsparciu organizacji rolniczych, gdyż uważa, że COPA/COGECA ma ogromy wpływ na politykę rolną w UE i trzeba, by polski głos był dobrze słyszany i by to była wspólna organizacja wszystkich grup rolników.

COPA i COGECA istnieją od końca lat pięćdziesiątych. Ich zadaniem jest reprezentowanie interesów unijnych rolników i spółdzielców w Komisji Europejskiej i instytucjach działających w Unii. Są to organizacje o charakterze lobbingowym, mające duży wpływ na decyzje podejmowane przez KE.

Rządowy projekt ustawy został we wtorek skierowany do dalszych prac w podkomisji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Unijna składka za rolnicze związki opłacana z budżetu