Unijne dotacje pomagają na każdym etapie innowacji

opublikowano: 25-06-2017, 22:00

Fundusze UE Od dofinansowania na rozwój pomysłu przez wsparcie na działalność B+R po pieniądze na promocję produktów i wejście na giełdę – twórcy innowacji mogą dostać pomoc na każdy krok jej wdrażania

Jeśli przedsiębiorcy chcą znaleźć finansowe wsparcie na nowatorskie przedsięwzięcia, powinni poznać harmonogram programu Inteligentny Rozwój (POIR). Tam znajdą najwięcej szans na zdobycie funduszy. Co istotne, instrumenty tego programu są zaplanowane tak, że pomoc można uzyskać na każdą fazę rozwoju swojego pomysłu — i nie ma znaczenia wielkość przedsięwzięcia, jak i to, jak bardzo jest ono zaawansowane. Firmy mogą zdobyć kapitał na pomysł oraz jego rozwój już na samym początku działalności (instrumenty widoczne w tabeli w kolumnie: 1. Start-up). Są też poddziałania skierowane do przedsiębiorców, którzy zdecydują się na rozpoczęcie innowacyjnych projektów lub stworzenie własnej jednostki B+R (2. Działalność badawczo-rozwojowa). Firmy mające już doświadczenie w przedsięwzięciach innowacyjnych mogą skorzystać z działań oferujących fundusze na wejście innowacji na rynek (3. Przygotowanie do wdrożenia) oraz na wprowadzeniu w życie wyników zrealizowanych prac B+R (4. Faza inwestycji produkcyjnych). Finansowy zastrzyk można otrzymać także na czynności po fazie wdrożenia innowacji — gdy przedsiębiorca zamierza promować swój nowy produkt lub stara się o wejście na giełdę (5. Działania powdrożeniowe). Poniżej opisujemy te możliwości. Warto dodać, że są to tylko przykłady instrumentów oferujących dofinansowanie na tych etapach. W niektórych z wymienionych działań tegoroczne nabory są już za nami — a na kolejne trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.

Pieniądze na start

Młode firmy z ciekawymi pomysłami mają kilka możliwości zdobycia pieniędzy na start. Jednym ze sposobów jest np. zasilenie zastrzykiem kapitału przez fundusze inwestycyjne. Temu służą poddziałania 3.1.1 „Starter” i 3.1.2 „Biznest”. Pierwszy z nich pomoże w dokapitalizowaniu tzw. funduszy seedowych, które potem wspierają inwestycjami początkujących przedsiębiorców. W tej formie wsparcie jest udzielane przez doświadczonych pośredników. Mają oni kontakty i kompetencje, które mogą przełożyć się na powodzenie startującego projektu. Drugi instrument, czyli Biznest, to pomoc w dalszym etapie, w którym innowacyjne firmy mogą już być atrakcyjne dla aniołów biznesu. Organizatorzy naborów zachęcają anioły biznesu do wspólnych inwestycji. Kooperacja w ramach sieci przekłada się na zmniejszenie ryzyka inwestycji i możliwość finansowego wsparcia większych projektów. Wspomniane sieci mogą zdobyć od 30 mln zł do 50 mln zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na młode firmy — im bardziej innowacyjne będą ich pomysły, tym większa jest szansa na dofinansowanie. Kolejna opcja to Fundusz Pożyczkowy Innowacji. Powstał on z myślą o start-upach, którym brakuje odpowiednich zabezpieczeń. Z tej przyczyny trudno zdobyć im bankowy kredyt. Do otrzymania wsparcia niezbędne będzie wsparcie inwestora i zdobycie wkładu własnego.

Przygoda z innowacją

Decydujesz się na rozpoczęcie projektu B+R? Możesz skorzystać ze wsparcia naukowców, kupując od nich usługę polegającą na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii lub nowego projektu wzorniczego. Pieniądze będą pochodziły z poddziałania 2.3.2 „Bony na innowacje dla MŚP”. Warunek — projekt musi wpisywać się w jedną z krajowych inteligentnych specjalizacji. Najwięcej szans na dotacje jest związanych z prowadzeniem projektów B+R. Popularnością wciąż powinna cieszyć się „Szybka ścieżka”, w której firmy mogą dostać pieniądze na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub eksperymentalne prace rozwojowe prowadzące do opracowania nowych lub ulepszonych rozwiązań. W tym roku są organizowane konkursy dla MSP (wszystkie firmy z sektora, przedsiębiorstwa realizujące projekty w regionach słabiej rozwiniętych oraz spółki mające status Seal of Excellence) oraz dla dużych spółek. Ten instrument wyróżnia się szybką procedurą — od złożenia wniosku o dofinansowanie do ogłoszenia wyników naboru upływa średnio ok. 60 dni.

Wsparcie sektorów i centrów B+R

Ten rok to wysyp programów sektorowych. W poprzedniej perspektywie były tylko Innomed i Innolot wspierające branże — odpowiednio — medyczną i lotniczą. W tym roku odbędą się konkursy, w których firmy mogą otrzymać dotacje na projekty istotne dla sektorów, m.in. elektroenergetyki, stalowy i systemów bezzałogowych. Na naukowców i przedsiębiorców, którzy potrafią współpracować, czeka 200 mln zł w instrumencie „Projekty aplikacyjne”. Dotacje sfinansują rozwiązania, których do tej pory na rynku jeszcze nie było. Co ważne, projekty powinny cechować się nowością rezultatów na poziomie światowym. Najlepsi mogą dostać na swój projekt do 10 mln zł. Komisja Europejska nie zapomniała o przedsiębiorcach, którzy chcą zainwestowaćwe własne centra lub działy B+R. W działaniu 2.1 mogą dostać dotacje m.in. na inwestycje w aparaturę, technologie i infrastrukturę niezbędną do prowadzenia badań. Do wniosku o dofinansowanie powinni dołączyć agendę badawczą. Na złożenie wniosków firmy mają niewiele czasu — nabór zostanie zamknięty już 7 lipca.

Na usługi i patenty

Z badań wynika, że firmom brakuje dostępu do proinnowacyjnych usług, które wspierałyby rozwój działań B+R. Potrzebują też nawiązywania współpracy w tym obszarze z partnerami z kraju i zagranicy. W tym powinny im pomóc instytucje otoczenia biznesu (IOB). Mogą to zrobić w ramach poddziałania 2.3.1 POIR. Unia sfinansuje zgłoszone przez przedsiębiorcę proinnowacyjne usługi doradcze, które będą wzmacniać proces wdrażania wybranej przez niego innowacji. Wcześniej firma musi nawiązać współpracę z akredytowanym ośrodkiem innowacji i złożyć wniosek do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o dotowanie usługi. W perspektywie 2014-20 jest dużo więcej możliwości zdobycia dofinansowania na ochronę prawną rozwiązań stworzonych przez firmy. Szansę na dotacje daje przedsiębiorcom m.in. poddziałanie 2.3.4 „Ochrona własności przemysłowej”. Można w nim zdobyć pieniądze m.in. na uzyskanie patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe oraz praw z rejestracji na wzory przemysłowe. Wartość projektu może oscylować między 10 tys. a 1 mln zł. Nabór trwa i jest podzielony na etapy, wnioski można składać do 28 grudnia. Budżet konkursu to 50 mln zł.

Badania na rynek

Firmy mające apetyt na fundusze finansujące wdrożenia projektów badawczych najwięcej pieniędzy znajdą w poddziałaniu 3.2.1 „Badania na rynek”. Jest to także instrument z najwyższą dotacją dla jednego przedsiębiorcy — na projekt można dostać nawet 20 mln zł. Rezultatem projektów musi być wprowadzenie na rynek nowych albo znacząco ulepszonych produktów lub usług. W ramach projektu można też prowadzić eksperymentalne prace rozwojowe i doradztwo. Tegoroczną nowością jest wyodrębniony konkurs i pula dla średnich miast. W konkursie ogólnym do podziału jest 750 mln zł, natomiast w zmaganiach dla średnich miast — 400 mln zł. Jednym z największych dotacyjnych przebojów jest „Kredyt na innowacje technologiczne” (poddziałanie 3.2.2). W ostatnich latach każda edycja konkursu cieszyła się wśród firm ogromnym zainteresowaniem. Tegoroczny nabór już się zakończył. Kolejna szansa — prawdopodobnie w przyszłym roku.

Rozwinąć skrzydła

Jeśli masz gotowy produkt, możesz starać się o finansowe wsparcie na jego promocję w ramach programów branżowych lub ogólnych. Pieniądze na to zostały zarezerwowane np. w poddziałaniu 3.3.3 „Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych — Go to Brand”. To opcja dla mikro-, małych i średnich firm mających innowacyjny produkt lub usługę, która ma szansę stać się marką globalną. Tegoroczne dwa konkursy w ramach tego działania już się zakończyły, na kolejny trzeba będzie poczekać. Przedsiębiorcy mogą też startować w zmaganiach o dotacje, które ułatwią debiut na giełdowych parkietach. Pomaga w tym 4 Stock, czyli poddziałanie 3.1.5 POIR. Można z niego dostać dofinansowanie części wydatków związanych z przygotowaniem firmy do wejścia na giełdę lub do emisji obligacji. Fundusze wesprą projekty, które obejmują przygotowanie dokumentów niezbędnych do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym i dłużnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu