Unijne pieniądze na remont toruńskich zabytków

PAP
opublikowano: 05-02-2010, 19:15

Prawie 19 mln zł z funduszy UE zostanie przeznaczone na remont najbardziej znaczących zabytków w centrum Torunia. Program rewaloryzacji zabytkowych świątyń i kamienic oraz murów miejskich stworzyły wspólnie władze miejskie i przedstawiciele parafii na Starówce.

"Toruński projekt wygrał, ponieważ dotyczy dziedzictwa niezwykłej wartości, został przygotowany profesjonalnie i ma znakomicie ułożony harmonogram realizacji. Bardzo się cieszę z tego, co w Toruniu w ogóle ostatnio się dzieje w kulturze. To jest miasto dobrego kompromisu między sztuką współczesną a dbałością o dziedzictwo narodowe i pod tym względem jesteście wzorcem dla innych polskich miast" - powiedział w piątek Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który podpisywał umowę z partnerami projektu.

Przedsięwzięcie warte w sumie ponad 38,5 mln zł obejmuje rewaloryzację murów miejskich, bram i baszt oraz remont jednej z kamienic należących do Muzeum Miejskiego, adaptację kolejnej na potrzeby tej instytucji i modernizację Domu Kopernika. Ze strony kościelnej partnerami projektu są cztery parafie planujące gruntowne remonty zabytkowych świątyń i muzeum diecezjalne, które chce przystosować jedną z kamienic do celów wystawienniczych. Wszystkie prace potrwają trzy lata.

"To, co jest atutem tego projektu, to jego kompletność: są to zarówno prace ratunkowe, prace przywracające świetność zabytkom XIV-XV - wiecznym, dobra funkcjonalność, duży wkład własny - 50 proc., niezłe tempo realizacji i system rozliczania. Innym atutem jest sam Toruń, Toruń jako miasto historyczne, o ogromnym nagromadzeniu obiektów sztuki, przede wszystkim gotyckiej" - dodał minister Zdrojewski.

Na mocy zawartego dwa lata temu porozumienia władze Torunia, jako lider projektu, złożyły aplikację i uzyskały dofinansowanie z funduszy w ramach programu Infrastruktura i Środowisko dla projektu pn. "Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO". Po uzyskaniu funduszy podpisane będą kolejne umowy - na finansowanie prowadzonych inwestycji.

Polska otrzymała 1,2 mld euro od Komisji Europejskiej na programy regionalne i centralne w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Minister Bogdan Zdrojewski przyznał w piątek, że kiedy te środki się pojawiły, to mało kto wierzył w możliwość realizacji takich projektów w skali jakościowo wymaganej przez Unię i w określonym tempie.

Warunki konkursu były bardzo trudne - ubiegający się o fundusze mieli zaledwie osiem miesięcy na przygotowanie projektów. Minister Zdrojewski podkreślił, że w przypadku Torunia skala zadania była jeszcze trudniejsza, dlatego że partnerów jest wielu, większość obiektów objętych programem to świątynie, a strona kościelna nie dysponuje dużymi środkami własnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane