Unijne wsparcie dla technologicznych czempionów

opublikowano: 16-04-2018, 09:00
aktualizacja: 16-04-2018, 10:29

W kwietniu Komisja Europejska ogłosiła wyniki pierwszego konkursu grantowego realizowanego w ramach Europejskiej Rady ds. Innowacji. Nowa inicjatywa wsparcia skierowana jest do twórców najciekawszych projektów technologicznych. A do 2020 r. do rozdysponowania na ten cel jest 2,7 mld EUR.

Komisja Europejska w ramach programu wsparcia dla projektów badawczo-rozwojowych Horyzont 2020 utworzyła Europejską Radę ds. Innowacji (European Innovation Council - EIC). Jednostka będzie integrować wybrane instrumenty wsparcia (m.in. Instrument MSP, Szybka ścieżka do innowacji, Przyszłe i powstające technologie), ma ułatwiać międzynarodową komercjalizację najbardziej perspektywicznych rynkowo projektom.

Model proponowany przez EIC bazuje na wsparciu merytorycznym i doradczym. Twórcy przełomowych technologii mogą liczyć na opiekę wyznaczonego eksperta i jego wsparcie przy planowaniu i rozwoju biznesu, zespołom ma ondostarczyć kompetencje menedżerskie, których innowatorom często brakuje. 

Europejska Rada ds. Innowacji jest programem pilotażowym, a realizowany w jej obrębie mechanizm wsparcia jest dopiero testowany. Program skierowany jest do innowacyjnych firm z sektora MSP, naukowców i start-upów. 

Natomiast w programie ramowym Horyzont 2020 dostępnych jest jeszcze ok. 40 mld EUR, czyli połowa całkowitego budżetu. Jego celem jest zwiększenie poziomu innowacyjności Europy i stworzenie spójnego systemu finansowania nowych technologii – od projektu aż po wdrożenie gotowych produktów na rynek. 

Polscy przedsiębiorcy mogą zaczerpnąć informacji na temat możliwości pozyskanie unijnego finansowania z Horyzontu 2020 w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE. Obecnie jednak ich zainteresowanie grantami Komisji Europejskiej jest niewielkie – dotychczas rodzime firmy i instytucje badawcze pozyskały tylko 1 proc. z finansowania przyznanego w programie wszystkim beneficjentom. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu