Unijne wsparcie impulsem do innowacji

Materiał partnera
opublikowano: 27-08-2017, 22:00

Fundusze UE Nowatorskie firmy mają wiele możliwości finansowania oryginalnych pomysłów. To m.in. platformy startowe, bony na innowacje i usługi świadczone przez instytucje otoczenia biznesu (IOB)

Jednym z priorytetów Funduszy Europejskich jest wspieranie innowacyjnych pomysłów. Najwięcej możliwości czeka na przedsiębiorców w Programie Inteligentny Rozwój, ale ciekawe rozwiązania można znaleźć również m.in. w Programie Polska Wschodnia.

Wschód wspiera start-upy

W ubiegłym roku młode przedsiębiorcze osoby, które nie ukończyły 35 lat, zgłosiły do Platform startowych ponad 2 tys. innowacyjnych pomysłów na biznes. Eksperci wybrali z nich 210 najbardziej innowacyjnych i najlepiej rokujących, a ich pomysłodawcy otrzymali możliwość udziału w kompleksowym programie, w którym każdy ze start-upów miał szeroki pakiet usług służących przekształceniu innowacyjnego pomysłu w zweryfikowany rynkowo model biznesowy. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), organizator konkursu, szacuje, że dofinansowanie unijne z poddziałania 1.1.2 Programu Polska Wschodnia (POPW) otrzyma około 100 start-upów.

Budżet konkursu wynosi ponad 70 mln zł, a pojedyncza dotacja to maksymalnie 800 tys. zł. Nabór był podzielony na 13 etapów. Do PARP wpłynęło 186 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 143 mln zł. Do tej pory eksperci ocenili 91 projektów, z czego wsparcie uzyskały już 43. Wybrane do dofinansowania firmy otrzymały łącznie ponad 33 mln zł. Do podziału między wnioskodawców pozostało jeszcze ponad 37 mln zł. Spółka Prognosis, która współpracuje z Parkiem Naukowo-Technologicznym Polska — Wschód w ramach platformy Hub of Talents, realizuje projekt dotyczący wdrożenia innowacyjnego oprogramowania, które służy optymalizacji procesu zakupu oraz zużycia energii elektrycznej.

Rozwiązanie umożliwi spółkom uzyskanie oszczędności na opłatach za dystrybucję energii oraz jej zużycia na poziomie 30 proc. Interesujący pomysł na biznes ma lubelski start-up Predictail. Spółka stworzyła system przewidywania awarii maszyn przemysłowych, który ma zastosowanie w energetyce, motoryzacji i robotyce. Firma stawiała swoje pierwsze kroki biznesowe w lubelskiej platformie startowej CONNECT. Ambasadorem programu jest również Slavic Monsters. Olsztyńska spółka chce wejść na światowe rynki z grą geolokalizacyjną, bazującą na imaginarium mitologii słowiańskiej. W projekcie chodzi o to, że gracz może spotkać w świecie rzeczywistym mityczne stworzenia wszędzie tam, gdzie występowały według lokalnych legend i podań. Ciekawym przykładem jest także suwalska firma Noxon, która współpracuje z Platformą Hub of Talents. Firma zaprojektowała wielofunkcyjną,rekreacyjną łódź typu katamaran z napędem elektrycznym.

Bony na innowacje

Innym wsparciem dla firm MSP — tym razem z Programu Inteligentny Rozwój — są tzw. bony na innowacje. Do podziału między wnioskodawców jest 65 mln zł. Spółki mogą przeznaczyć bony na zakup usług od naukowców, np. opracowanie wyrobu, projektu wzorniczego, usługi lub technologii. Nabór do konkursu już wystartował i będzie trwał do 8 lutego 2018 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest jego organizatorem naboru, czeka na wnioski w czterech dwumiesięcznych etapach. Dzięki temu ocena projektu i przyznanie grantów nastąpi szybciej. Istnieje jednak ryzyko, że budżet konkursu wyczerpie się wcześniej. Dlatego warto jak najszybciej postarać się o dotacje, najlepiej jeszcze przed ostatnimi rundami. Warto podkreślić, że w tej edycji konkursu firmom łatwiej będzie współpracować z instytucjami, które zajmują się badaniami i rozwojem. Przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z usług nie tylko wydziałów uczelni, instytutów badawczych, ale również mniejszych podmiotów, które prowadzą prace B+R, komercjalizują ich wyniki i specjalizują się w wąskiej dziedzinie, w której działa wnioskodawca. Chodzi m.in. o centra transferu technologii uczelni lub spółki celowe uczelni, przedsiębiorstwa, które zdobyły status centrum B+R. Takie podmioty mają często bardziej praktyczną wiedzę i doświadczenie od jednostek naukowych, co może okazać się kluczowe przy opracowywaniu produktów lub technologii. Są one bliżej rynku i przemysłu, bo tworzą rozwiązania stosowane w gospodarce.

Przedsiębiorcy mogą liczyć również na inne ułatwienia. Wyłączono z kryteriów punktowych wymóg zdolności do sfinansowania przedsięwzięcia. Ponadto, do 85 proc. zwiększył się poziom wsparcia kosztów kwalifikowanych projektu. W poprzednim konkursie maksymalne wsparcie dla średnich firm wynosiło 70 proc., a dla mikro- i małych — 80 proc. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie PARP.

Dotacje na usługi IOB

Pomysłowi przedsiębiorcy mogą ubiegać się również o dotacje na usługi świadczone przez instytucje otoczenia biznesu. Celem tego wsparcia ma być wprowadzenie w życie innowacji. Na liście takich instytucji są parki technologiczne, akademickie inkubatory przedsiębiorczości oraz centra transferu technologii i innowacji. Co ważne, w grę wchodzą tylko podmioty akredytowane przez Ministerstwo Rozwoju. Granty pochodzą z Programu Inteligentny Rozwój (działanie „Proinnowacyjne usługi IOB dla MSP”), a budżet trwającego konkursu wynosi 45 mln zł. Konkurs jest podzielony na cztery około 2-miesięczne etapy, a wnioski można składać od 10 sierpnia tego roku do 28 lutego 2018 r.

— Firmy mogą ubiegać się nie tylko o dofinansowanie na zakup usługi doradczej oraz wsparcia innowacji, jak było dotychczas, ale postanowiliśmy objąć pomocą również inwestycje w zakresie wdrażania innowacji, powiązane z tymi usługami. W ten sposób przedsiębiorca uzyska kompleksowe wsparcie pozwalające na realizację projektu od pomysłu do wdrożenia — podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju. W dwóch poprzednich konkursach PARP mogła udzielać dofinansowania firmom MSP wyłącznie na zakup usług doradczych w obszarzeinnowacji. Obejmowały one m.in. doradztwo, pomoc, szkolenia w zakresie transferu wiedzy, nabywania i ochrony wartości niematerialnych oraz prawnych, a także dodatkowo usługi polegające na udostępnieniu infrastruktury. Teraz przedsiębiorcy będą mogli skorzystać również ze wsparcia na koszty inwestycyjne związane z wdrożeniem innowacji w firmie dotyczące zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Niezmiennie jednak wymaganym efektem projektu jest wdrożenie innowacji technologicznej produktowej lub procesowej jeszcze w okresie trwania przedsięwzięcia. Warto także zwrócić uwagę, że w obecnym konkursie możliwe jest uzyskanie znacznie wyższej kwoty dofinansowania niż dotychczas. W przypadku usług kwota projektu zwiększona została do 500 tys. zł. Ponadto, w związku z wprowadzeniem możliwości objęcia dofinansowaniem także części wydatków inwestycyjnych związanych w wdrożeniem innowacji, kwota dofinansowania może dodatkowo wzrosnąć nawet o kolejne około 700 tys. zł — na inwestycje. Wykonawcę usługi proinnowacyjnej wybiera przedsiębiorca. Na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie może on wskazać instytucję otoczenia biznesu (IOB), która nie ma jeszcze akredytacji — jednak najpóźniej w dniu złożenia wniosku o unijne wsparcie IOB powinna przekazać do Ministerstwa Rozwoju wniosek w tej sprawie i uzyskać akredytację jeszcze przed podpisaniem przez firmę umowy o dofinansowanie projektu. Przedsiębiorca może wskazać maksymalnie trzy IOB, które wybrał zgodnie z zasadą konkurencyjności przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Więcej informacji o naborze firmy na stronie PARP.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane