Unijne wsparcie na ekoinwestycje

Materiał Partnera
opublikowano: 08-08-2016, 09:00

Firmy mogą finansować dotacjami wiele działań przyjaznych środowisku. Dostaną fundusze m.in. na poprawę efektywności energetycznej

Unijna perspektywa 2014-2020 daje wiele możliwości firmom, które planują projekty proekologiczne. Mogą one dostać dofinansowanie zarówno na szczeblu krajowym — w konkursach z programu Infrastruktura i Środowisko (POIŚ), jak i w Regionalnych Programach Operacyjnych (RPO) poszczególnych województw. Na jakie przedsięwzięcia można będzie zdobyć unijne fundusze? M.in. na projekty, których rezultatem ma być poprawa efektywności energetycznej przez wprowadzanie energooszczędnych technologii lub odpowiednią przebudowę linii produkcyjnej. W grę wchodzą również działania obejmujące np. termomodernizację budynków firmy. Warto podkreślić, że można też zdobyć dofinansowanie na działania ekologiczne będące jedynie częścią większego projektu. Tak jest np. z wydatkami związanymi z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych, np. poprzez zamontowanie paneli słonecznych. Dotyczy to również takich przedsięwzięć, jak modernizacja ogrzewania, klimatyzacji czy wentylacji. Najwięcej szans na dotowanie tego typu inwestycji czeka na przedsiębiorców w programach regionalnych.

POIŚ: większe projekty

Dofinansowania na przedsięwzięcia przyjazne środowisku można szukać także w programie Infrastruktura i Środowisko. Chodzi m.in. o projekty polegające na produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a więc np. na tworzeniu elektrowni wiatrowych, słonecznych, geotermalnych czy wykorzystujących biomasę. W przypadku otrzymania dofinansowania na ten cel wytworzoną energię można przeznaczyć na własne cele, ale jest też opcja, aby nadwyżki przekazywać do sieci energetycznej. W programie Infrastruktura i Środowisko można realizować projekty, których efektem jest wytwarzanie znacznych ilości energii, a w programach regionalnych te o mniejszej skali. POIŚ to również możliwości finansowania związane z termomodernizacją m.in. budynków, procesów produkcyjnych czy usługowych w firmach. Jej celem jest m.in. obniżenie strat energii i uzyskanie dzięki temu oszczędności oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska. Otrzymane dofinansowanie można przeznaczyć m.in. na przebudowę linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie, głęboką kompleksową modernizację energetyczną budynków firmy, zastosowanie technologii efektywnych energetycznie oraz budowę lub przebudowę lokalnych źródeł ciepła. Duże firmy mogą występować o fundusze na ten cel w programie Infrastruktura i Środowisko (dofinansowania przyznaje w nim Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Natomiast przedsiębiorcy z sektora MSP wsparcie na tego typu projekty znajdą głównie w Regionalnych Programach Operacyjnych swoich województw. Warto pamiętać o tym, że przedsiębiorcy mogą sięgnąć po dofinansowanie nie tylko w formie dotacji. Czekają na nich także również instrumenty mieszane składające się z pożyczki i premii inwestycyjnej.

Na poziomie kraju

Przykładem szansy na dofinansowanie dla dużych firm z całego kraju jest trwający obecnie konkurs z działania 1.2 „Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach” programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki unijnym funduszom firmy mogą dotować swoje inwestycje w efektywność energetyczną i OZE. Dostaną pieniądze m.in. na przebudowę linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie, głęboką, kompleksową modernizację energetyczną budynków oraz budowę i zastosowanie technologii efektywnych energetycznie. Nabór wystartował 30 czerwca i będzie trwał do końca sierpnia. Budżet na projekty realizowane przez firmy to aż pół miliarda złotych. Kolejną aktualną możliwością z programu Infrastruktura i Środowisko jest konkurs z poddziałania 1.6.1 „Źródła wysokosprawnej kogeneracji”. Chodzi o projekty polegające na równoczesnym wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej lub mechanicznej w trakcie tego samego procesu technologicznego. To zapewnia oszczędność energii pierwotnej w wysokości ponad 10 proc. w porównaniu z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w układach rozdzielonych. Konkurs trwa od 30 czerwca do 30 września, a o dofinansowanie oprócz przedsiębiorców mogą ubiegać się także spółdzielnie mieszkaniowe i jednostki samorządu terytorialnego. Najwyżej ocenione projekty mają dostać łącznie 300 mln zł.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Ekodotacje w regionach

Obecnie trwa kilka konkursów, w których przedsiębiorcy mogą sięgnąć po dofinansowanie na ekoprojekty z Regionalnych Programów Operacyjnych. Tego typu nabór jest prowadzony m.in. na Dolnym Śląsku w ramach działania 3.2 „Efektywność energetyczna w MŚP — konkurs horyzontalny” RPO Województwa Dolnośląskiego. O dofinansowanie można starać się w ramach trzech tzw. schematów. Dotyczą one modernizacji energetycznej obiektów, wsparcia instalacji odzyskujących ciepło odpadowe zgodnie z definicją z unijnej dyrektywy oraz zastosowania w firmie technologii efektywnych energetycznie. Wnioski można składać od 8 sierpnia do 31 sierpnia, a w puli jest ponad 20 mln zł. O wsparcie powalczą firmy z sektora MŚP, grupy producentów rolnych i przedsiębiorstwa z większościowym udziałem jednostek samorządu terytorialnego. Preferencyjnie będą traktowane projekty wykorzystujące odnawialne źródła energii lub te, których efektem będzie oszczędność energii na poziomie nie mniejszym niż 60 proc. Nabór dotyczący podobnej tematyki trwa od połowy czerwca w woj. świętokrzyskim. W konkursiez działania 3.2 „Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w przedsiębiorstwach” RPO Województwa Świętokrzyskiego na mikro-, małe i średnie firmy czeka łącznie 40 mln zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na projekty dotyczące poprawy efektywności energetycznej z uwzględnieniem OZE wykorzystywanych na własne potrzeby. Planowane inwestycje mogą obejmować m.in. modernizację i rozbudowę linii produkcyjnych oraz zastosowanie energooszczędnych technologii produkcji i użytkowania energii. Wsparcie uzyskają też projekty polegające na wykorzystaniu surowców wtórnych w procesie produkcyjnym, w wyniku czego podniesiona zostanie efektywność energetyczna i kosztowa przemysłu i usług w regionie. Na jeden projekt firma może otrzymać dotację w wysokości od 50 tys. zł do 1,5 mln zł. Co istotne, inwestycje realizowane w ramach tego działania muszą wynikać z przygotowanych przez samorządy Planów Gospodarki Niskoemisyjnej. Konkurs z dofinansowaniem na poprawę efektywności energetycznej i projekty OZE ruszy pod koniec sierpnia także na Warmii i Mazurach. W naborze z działania 4.2 RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego dla beneficjentów przeznaczono prawie 40 mln zł (więcej szczegółów w tabeli obok).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane