Unijne zaliczki dla beneficjentów w rękach resortu finansów

MIR
opublikowano: 22-01-2009, 00:00

Powodzenie pakietu antykryzysowego zależy od szybkiego wpompowania w rynek 17 mld zł. Ale MInisterstwo Finansów ma wątpliwości.

Powodzenie pakietu antykryzysowego zależy od szybkiego wpompowania w rynek 17 mld zł. Ale MInisterstwo Finansów ma wątpliwości.

Kiedy rząd postanowił wydać do końca 2009 r. 16,8 mld zł unijnej pomocy w ramach pakietu antykryzysowego, wydawało się, że z realizacją tej decyzji nie będzie problemów. Już widać, że będą. Zastrzeżenia ma resort finansów — zmiany w sposobie wydawania pieniędzy uznał za bezzasadne.

Takie sformułowanie znalazło się w piśmie przesłanym do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR), które przygotowało rozporządzenie m.in. o rozszerzeniu wypłat zaliczek na wszystkich beneficjentów. MRR chce, by pojawiły się nowe instrumenty pożyczkowe i poręczeniowe (m. in. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego), a kwota gwarancji przyjmowanej w postaci weksla została podwyższona do 4 mln zł. Do spotkania przedstawicieli resortów i wyjaśnienia wątpliwości ma dojść w piątek.

Tymczasem do końca marca na konta NBP w ramach tegorocznej unijnej puli ma trafić 9 proc. z 67 mld EUR zaplanowanych do 2013 r., co przy obecnym kursie daje ponad 27 mld zł.

— Część z tych pieniędzy już wypłacamy — mówi Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju.

Do 18 stycznia w ramach nowej perspektywy finansowej podpisano 6907 umów na 9,2 mld zł, z czego 1,2 mld zł wypłacono. Ze względu na rosnący kurs euro stale zwiększa się natomiast kwota dostępnych funduszy na lata 2004-06 (Bruksela zgodziła się na ostateczne rozliczenie programu do połowy 2009 r.). Do wykorzystania jest 8,6 mld EUR, co w lipcu (wartość po kursie 3,36 zł), wynosiło 31,1 mld zł, a w grudniu (po 4,14 zł) już 32,6 mld zł. W ciągu pół roku pojawiło się dodatkowe 1,5 mld zł. Nadwyżki były stopniowo zagospodarowywane, jednak ostatnio uwolniło się ponad 600 mln zł. MRR zastanawia się, czy dodatkowe fundusze przeznaczy na konkursy, czy inne projekty, np. infrastrukturalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane