Unijni ministrowie uzgodnili pomysły na rynek energii

W poniedziałek, po 15 godzinach negocjacji, ministrowie energii krajów Unii ustalili wspólne stanowisko w sprawie tzw. pakietu zimowego.

Portal wysokienapiecie.pl donosi, że na unijnym szczycie Polska była reprezentowana przez Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii, i Michała Kurtykę, wiceministra energii. Negocjacje trwały 15 godzin. Unijni ministrowie musieli uzgodnić stanowisko w sprawie czterech kluczowych aktów prawnych, które składają się na tzw. pakiet zimowy. Pakiet ma za zadanie określić nową architekturęrynku energii elektrycznej w UE. Specjalistyczny portal Euractiv donosi, że po uzgodnieniu przez ministrów stanowiska czas na to, by opinię przedstawił Parlament Europejski. Z początkiem 2018 r. ruszą wówczas ostateczne negocjacje w sprawie treści dokumentów. Dla Polski kluczowe znaczenie ma kryterium 550 g. Zgodnie z wcześniejszymi unijnymi propozycjami elektrownie emitujące więcej niż 550 g dwutlenku węgla na kWh wyprodukowanej energii (czyli wszystkie elektrownie węglowe) nie będą miały prawa do publicznego wsparcia. Tymczasem Polska, która 82 proc. krajowej energii produkuje, wykorzystując węgiel, chce takie źródła wspierać w ramach rynku mocy (to planowany nowy system wsparcia energetyki konwencjonalnej). Poniedziałkowy kompromis oznacza, jak podkreśla Euractiv, że okres przejściowy dla najbardziej emisyjnych elektrowni zostanie wydłużony, a wejście ograniczeń w życie będzie następować stopniowo. Wysokienapiecie.pl podaje, że oprócz normy 550 g na KWh Estończycy dodali nową — 700 g CO 2 na KW rocznie. Ma ona dotyczyć starszych jednostek, które nie zmieszczą się w pierwszym limicie 550 g. © Ⓟ

Fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane