Czytasz dzięki

Unikatowe projekty i rozwiązania dla każdego biznesu

  • Materiał partnera
opublikowano: 24-09-2020, 22:00

Grupy instytutów działające w Sieci Badawczej Łukasiewicz skupiają się nad różnorodnymi innowacjami, oferując wymianę doświadczeń i kompetencji oraz całościową ofertę dla biznesu.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to nauka dla biznesu nie tylko w formie transferu wiedzy, lecz także badań prowadzonych w zaawansowanej infrastrukturze laboratoryjnej. Łukasiewicz przede wszystkim proponuje wspólną realizację projektów badawczo-rozwojowych rozwiązujących problemy przedsiębiorców, a także umożliwia testowanie wynalazków, zapewnia pomoc przy ich wdrożeniu oraz ochronę patentową. Unikatowe rozwiązania powstają w ramach czterech kierunków badawczych, które wyznaczają tematykę prowadzonych projektów. Każda z grup szuka rozwiązań w innych obszarach. Są to: zrównoważona gospodarka i energia, inteligentna mobilność, zdrowie oraz transformacja cyfrowa.

Zrównoważony rozwój

Biotechnologia, inżynieria materiałowa, gospodarka wodna o obiegu zamkniętym, oczyszczanie ścieków, pozyskiwanie surowców czy zielona chemia — to tylko część zakresu działań naukowców i praktyków działających w Grupie Zrównoważona Gospodarka i Energia.

— Współpraca między ekspertami w ramach Grupy Badawczej Łukasiewicza umożliwia realizację interdyscyplinarnych projektów wykorzystujących potencjał naukowy, techniczny i technologiczny instytutów wchodzących w skład grupy. Dzięki temu nasze rozwiązania w pełni odpowiadają na stawiane przez rynek wymagania — zapewnia Wojciech Burian, koordynator Grupy Badawczej Zrównoważona Gospodarka i Energia.

Eksperci rozwijają m.in. technologię pozyskiwania surowców, przetwarzania odpadów i ścieków, ekoprojektowania oraz wytwarzania materiałów kompozytowych i biodegradowalnych. Bezpieczeństwo energetyczne, źródła odnawialne to kolejny przedmiot zainteresowań tej grupy. Prace badawcze koncentrują się również na zrównoważonym i energooszczędnym rolnictwie, budownictwie przyszłości, a także na projektach w dziedzinie nanotechnologii dla energii odnawialnej. Eksperci szukają również skutecznych rozwiązań do transformowania, magazynowania i racjonalizacji gospodarowania energią.

Dla transportu i logistyki

Projektowanie, wytwarzanie, produkcja czy użytkowanie infrastruktury logistycznej i pojazdów to główne przedmioty zainteresowań grupy skoncentrowanej na inteligentnej mobilności. W tym przypadku projekty dotyczą m.in. ekologicznych rozwiązań konstrukcyjnych, technologii produkcji środków transportu oraz ich części, automatyki i robotyki, technologii lotniczych, wojskowej, a nawet kosmicznych.

— Grupa wspiera polskie przedsiębiorstwa w obszarach elektromobilności, rozwoju inteligentnej infrastruktury logistycznej, autonomicznych środków transportu, jak również materiałów i procesów wykorzystywanych w konstrukcji i produkcji środków transportu. W naszych projektach szczególną uwagę zwracamy na rozwój niskoemisyjnego zielonego transportu przyjaznego środowisku, dzięki czemu odpowiadamy na światowe trendy — przekonuje Sylwester Wyka, koordynator Grupy Badawczej Inteligentna Mobilność.

Inteligentna mobilność to także projektowanie systemów zarządzania transportem, logistyką i łańcuchem dostaw oraz skuteczne metody diagnostyki, monitorowania i optymalizacji procesów itd. Ponadto grupa specjalizuje się, w ramach magazynowania i odzysku energii, w badaniach nad ogniwami wodorowymi, paliwowymi, superkondensatorami oraz bateriami i akumulatorami. Jednym z jej najważniejszych projektów jest technologia wytwarzania konstrukcji lotniczych, która pozwoli zredukować koszty produkcji, poprawiając jednocześnie jakość niewielkich samolotów.

Transformacja cyfrowa

Z kolei topowym projektem grupy Transformacja Cyfrowa są inżynieryjne roboty RI 1806 dla Ministerstwa Obrony Narodowej, służące usuwaniu ładunków i materiałów niebezpiecznych. Sam zakres działań tej grupy jest bardzo szeroki: od projektowania i optymalizacji procesów, diagnostyki i monitorowania, przez prace nad cyfrowym wsparciem edukacji technicznej czy infrastruktury, po monitoring i automatyzację upraw rolniczych. Eksperci badają technologie dla automatyki i robotyki, sztucznej inteligencji i data science. Jednym z kluczowych obszarów działalności grupy jest też fotonika, w szczególności w ramach technologii, materiałów i urządzeń światłowodowych.

— Nasi eksperci biorą aktywny udział w analizie istniejących rozwiązań i implementacji technologii smart, IoT/IIoT (Internet Rzeczy), cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, przemysłu 4.0 (ICT, technologie chmurowe) jako innowacji będących odpowiedzią na współczesne wyzwania stojące przed polską gospodarką — przekonuje Andrzej Nowakowski, koordynator Grupy Badawczej Transformacja Cyfrowa.

Zdrowie przyszłości

Łukasiewicz koncentruje się również na badaniach i rozwoju nowych technologii, diagnostyki i terapii, wytwarzania produktów leczniczych oraz aparatury i techniki medycznej. Nowe sposoby świadczenia usług zdrowotnych, optymalizacja systemu świadczeń medycznych, w tym telemedycyna, badania nad lekami i produktami do profilaktyki, nowoczesna diagnostyka czy terapie medyczne oparte na inżynierii białek oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji i biosensorów — to tylko część zainteresowań ekspertów tej grupy.

Eksperckie prace obejmują cały proces wytwarzania produktów leczniczych dla technologii leków odtwórczych, jak i oryginalnych, od chemicznej syntezy substancji czynnych po dopuszczenie do obrotu. Podobnie wszystkie etapy są realizowane w przypadku powstawania nowych urządzeń i wyrobów medycznych. Innowacyjność w zdrowiu to także rozwój zaawansowanych metod i narzędzi wpływających na poprawę efektywności zarządzania i procesów logistycznych w ośrodkach zdrowia, m.in. przez tworzenie aplikacji komputerowych czy baz danych.

— Siłą grupy — dzięki połączeniu szerokich kompetencji Instytutów wchodzących w jej skład — jest jej interdyscyplinarność. To pozwala nie tylko na zaoferowanie całościowych rozwiązań, np. w obszarze biomedycyny, ale także na wyjątkowo szybką reakcję w projektach wymagających podjęcia błyskawicznych działań. Przykładem mogą być tu projekty realizowane ze wsparciem Agencji Badań Medycznych w związku z pandemią SARS- CoV-2 — opowiada Małgorzata Kęsik-Brodacka, koordynator Grupy Badawczej Zdrowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane