Unilever: koszt surowców rośnie najmocniej od ponad dekady

opublikowano: 22-07-2021, 11:34

Unilever, międzynarodowy koncern produkujący tysiące dóbr codziennego użytku ostrzegł, że koszt surowców potrzebnych do produkcji m.in. szamponów, detergentów czy lodów rośnie najszybciej od ponad dekady, co zmusza go do oczekiwania mniejszych zysków w tym roku.

W czwartek Unilever ogłosił, że spodziewa się w tym roku marż bliskich ubiegłorocznych. Rynek zareagował przeceną jego akcji o prawie 5 proc. Dyrektor finansowy Graeme Pitkethly wskazał, że drożejąca ropa, olej palmowy, a także wyższy koszt frachtu zmusiły spółkę do podwyższenia cen. Musiała to jednak robić powoli, aby nie wywołać szoku u konsumentów. Na większe podwyżki cen Unilever zdecydował się na takich rynkach jak Brazylia, a ostrożniejszy był w Europie. Mimo to w pierwszym półroczu marża zysku spadła do 18,8 proc. z 19,8 proc. rok wcześniej. Przed pandemią Unilever postawił sobie za cel osiągnięcie do 2020 roku marży 20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane