Unima wypatruje nowego inwestora

Ryszard Gromadzki
18-12-2000, 00:00

Unima wypatruje nowego inwestora

Sprzedaż udziałów Exbudu w firmie Unima z podpoznańskich Komornik jest kwestią czasu. Wynika ona z restrukturyzacji w grupie Exbudu. Firma z Komornik jest największym w Polsce producentem drzwi i bram przeciwpożarowych oraz przeciwpożarowych zabezpieczeń obiektów.

Nie doszła do skutku planowana przez kielecki Exbud sprzedaż udziałów w poznańskiej Unimie. W połowie października z umowy kupna 50 proc. walorów wycofała się firma Strateg Investments z Poznania. Wartość kontraktu opiewała na kwotę 16,6 mln zł. Obecnie Exbud poszukuje chętnych do zainwestowania w firmie z Komornik. Spółka w krótkim czasie musi pozbyć się 75 proc. udziałów w Unimie.

Zdecydowany Exbud

Zdaniem przedstawicieli Exbudu nie powinno być kłopotu z ponowną próbą sprzedania udziałów w komornickiej firmie.

— Zdecydowanie podtrzymujemy chęć sprzedania swoich udziałów w tym przedsiębiorstwie — mówi Agnieszka Kania z Exbudu.

W jej opinii, firma z Komornik ma wysoką pozycję rynkową, co znacznie ułatwia poszukiwania inwestora. Według przedstawicieli Unimy i Exbudu, są już prowadzone wstępne rozmowy z nowym inwestorem. Jednak szczegóły na ten temat nie zostały ujawnione.

Exbud, po wejściu do firmy inwestora strategicznego — szwedzkiego koncernu budowlanego Svenska, zamierza skupić się na podstawowych kierunkach działalności (budownictwo ogólne, hydro-inżynieryjne, komunikacyjne i działalność deweloperska). W związku z tym Grupa Svenska/Exbud zamierza zbyć całą pozostałą działalność.

Zerwana umowa

Udziały Exbudu w Unimie miał kupić poznański Strateg Investments, który uzyskał bardzo korzystne warunki zapłaty. Pierwsza rata wysokości 6,1 mln zł miała zostać zapłacona do 30 kwietnia 2000 r., pozostałe 13,5 mln aż do końca 2002 r. Mimo to, Strateg Investments nie wpłacił w terminie pierwszej raty.

— Zaczęły się problemy. Strateg Investments zaczął rozsiewać informacje o trudnościach, które rzekomo przeżywa Unima. W ten sposób SI dążył do obniżenia wartości firmy — mówi Zenon Małkowski, założyciel i prezes Unimy.

Jego zdaniem, ta taktyka była celowa i została już wcześniej przećwiczona przez Poznańską Grupę Kapitałową Krzysztofa Niezgody w momencie przejmowania bydgoskiego Drumetu (właścicielem Strateg Investments jest Piotr Borowicz, najbliższy współpracownik Krzysztofa Niezgody).

— Mimo że Exbud był skłonny do ustępstw w sprawie terminów zapłaty, Strateg Investments wciąż nie płacił. W końcu umowa między Exbudem a SI została definitywnie zerwana — mówi Zenon Małkowski

Uważa on, że przez poczynania SI obroty firmy spadły o 20 proc, a banki straciły do Unimy zaufanie.

Zmiana planów

Unima zamierzała uruchomić w Ełckiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej dwie linie technologiczne do produkcji drzwi i ścianek aluminowych. Zamieszanie wokół przejęcia udziałów w firmie przez SI udaremniły te plany.

— Mimo dużego ryzyka, udało się uruchomić obie linie, ale w Poznaniu. Wynająłem w tym celu halę w zakładach Cegielskiego — wyjaśnia Zenon Małkowski.

Jego zdaniem musi upłynąć jeszcze trochę czasu, aby sytuacja wokół Unimy się definitywnie wyklarowała, a firma odrobiła straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Unima wypatruje nowego inwestora