Unimor Radiocom podrabia Unimor

JBR
opublikowano: 13-04-2006, 00:00

Urząd Patentowy (UP) słusznie odmówił rejestracji logo gdańskiej spółki Unimor Radiocom. Jest ono wręcz przerysowane od konkurencyjnego Unimoru — uznał wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie. Gdańskie Zakłady Elektroniczne Unimor i spółka z o.o. Unimor Radiocom mieszczą się w Gdańsku, produkują na potrzeby wojska, zajmują się m.in. sprzętem radiowym dla lotnictwa, ale są to dwa odrębne podmioty. Dziewięć lat temu Unimor Radiocom zgłosił do rejestracji jako markę znak towarowy słowno-graficzny zawierający nazwę przedsiębiorstwa, charakterystyczną czcionkę litery M i biało-niebieską kolorystykę. Dopiero pół roku temu UP wydał ostateczną decyzję, że marka nie nadaje się do rejestracji, jest zbyt podobna do chronionego od 1991 r. logo Unimoru. UP podkreślił, że przy identyczności, a mówiąc fachowo — jednorodzajowości, towarów produkowanych przez obie firmy znak Unimoru Radiocomu musiałby naprawdę silnie różnić się od Unimoru, tymczasem są w zasadzie identyczne.

Unimor Radiocom poskarżył się do WSA, który nie dopatrzył się żadnego błędu w decyzji UP.

— Urząd zbadał znaki dogłębnie w płaszczyźnie wizualnej, fonetycznej i znaczeniowej i miał rację: są na tyle podobne, że rejestracja marki Unimoru Radiocomu mogłaby wprowadzić klientów w błąd. Znak jest wręcz dokładnie przerysowany ze znaku konkurenta i dodanie słowa „radiocom” nic tu nie zmienia — stwierdziła uzasadniając wyrok sędzia Jolanta Królikowska-Przewłoka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Unimor Radiocom podrabia Unimor