Union: drugie półrocze będzie bycze

Jesteśmy blisko dna korekty, do końca roku WIG zyska 12-15 proc. — przekonują zarządzający.

Jesteśmy blisko dna korekty, do końca roku WIG zyska 12-15 proc. — przekonują zarządzający.

Union: drugie półrocze będzie bycze

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 09-06-2010, 00:00

Jesteśmy blisko dna korekty, do końca roku WIG zyska 12-15 proc. — przekonują zarządzający.

Jesteśmy blisko dna korekty, do końca roku WIG zyska 12-15 proc. — przekonują zarządzający.

Kolejne spadkowe sesje i pesymistyczne wieści z Węgier czy Grecji wprawia- ją inwestorów w coraz gor-sze nastroje. Zarządzają- cy Union Investment TFI (UI) radzą, by nie paniko-wać, bo wkrótce karta się odwróci.

— Jesteśmy blisko dna korekty. Przez kilka tygodni potrwa ubijanie dna, ale ewentualne dalsze spadki nie powinny być już większe niż kilka procent — mówi Ryszard Rusak, zarządzający funduszami akcyjnymi Union Investment TFI.

A jak już rynek ubije dno, to mocno się od niego odbije.

— Po ostatnich spadkach WIG wrócił do poziomu z początku roku, ale jeszcze w kwietniu był ponad 11 proc. na plusie. Podtrzymujemy prognozę, że w całym 2010 r. indeks wzrośnie o 12-15 proc., a to oznacza, że druga połowa roku będzie bycza — mówi Ryszard Rusak.

Zarządzający UI sugerują, że większe zyski przyniosą mniejsze spółki.

— WIG20 będzie słabszy od mWIG40, sWIG80 i szerokiego rynku. Przede wszystkim w obecnej fazie cyklu szybciej rozwijają się mniejsze firmy. Poza tym WIG20 będzie wkrótce bardzo defensywny: duży udział będą w nim miały cztery spółki energetyczne i PGNiG. Nie ma spółek, które mogłyby ciągnąć indeks — mówi Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI.

A gdzie szukać zysków? Union przeważa w portfelach banki, spółki budowlane nastawione na inwestycje infrastrukturalne, przemysł górniczy i metalowy, spożywczy oraz handel.

— Zakładamy scenariusz poprawy koniunktury w gospodarce, a te sektory na tym skorzystają — mówi Ryszard Rusak.

TFI unika sektora energetycznego i telekomunikacyjnego, a neutralnie nastawione jest do IT i paliw.

UI przebudowuje też swoją ofertę. Zlikwidował, połączył lub zmienił już siedem funduszy. Niedaw-no wprowadził fundusz absolutnej stopy zwrotu, a wkrótce produkt, który pierwotnie miał zarabiać na EURO 2012, stanie się akcyjnym nastawionym na poszukiwanie wzrostowych sektorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane